Guvernér ČNB varuje před propadem životní úrovně lidí v Česku

Názor
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes v Otázkách Václava Moravce uvedl, že letos očekává stagnaci české ekonomiky při propadu reálných mezd až o osm procent. Tato kombinace podle něj představuje mimořádný šok, jaký česká ekonomika v podstatě nezažila 30 let. V historii novodobé ČR těžko hledat rok, kdy by životní úroveň lidí poklesla tolik, jak má klesnout letos.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes v Otázkách Václava Moravce uvedl, že letos očekává stagnaci české ekonomiky při propadu reálných mezd až o osm procent. Ilustrační foto: ČNB

Rusnok doslova prohlásil, že česká ekonomika letos podle jeho osobního názoru vykáže růst odpovídající „černé nule“. Podle guvernérových slov také v pololetí letošního roku může inflace činit až 14 procent, přičemž se bude ve druhém pololetí postupně snižovat. Realistické tedy je předpokládat, že ještě na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí se bude inflace pohybovat v pásmu od 10 do 12 procent.

To je částečně i dobrá zpráva, a to pro držitele spořících dluhopisů české vlády v jejich protiinflační variantě. Tyto dluhopisy totiž jsou úročeny na základě toho, jaká je inflace. Zpravidla platí, že čím vyšší inflace je, tím vyšší je jejich úročení. Úročení se letos stanoví na základě říjnové hodnoty meziroční inflace.

Pokud ta by byla v pásmu od 10 do 12 procent, což je i vzhledem k dnešním Rusnokovým slovům poměrně pravděpodobné, bude se v tomto pásmu pohybovat také právě úrok zmíněných dluhopisů. O ty Češi v loňském roce projevili rekordní zájem.

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině může inflaci v Česku vyhnat až k 15 procentům

Na účty lidí v ČR byly v rámci loňského upisovacího období připsány státní spořící dluhopisy za 41,1 miliardy korun. To je bezmála osmkrát vyšší částka než ta odpovídající výsledku dosud nejúspěšnějšího vydávání Dluhopisů Republiky, toho v rámci 12. upisovacího období, která odpovídá 5,5 miliardy korun.

Během loňského 13. upisovacího období se upsal větší objem státních spořících dluhopisů než za všech dvanáct předchozích upisovacích období. Za dvanáct dosavadních upisovacích období se totiž upsalo 38,5 miliardy korun státních spořících dluhopisů.

Z drtivé většiny byly v rámci 13. upisovacího období upsány spořící dluhopisy v proti-inflační variantě. Právě ve své proti-inflační variantě tyto dluhopisy představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit – letos tedy pravděpodobně s výnosem až 12 procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dluhopis Republiky je pro příští rok nejbezpečnější ochranou před inflací

Zavřít reklamu ×
 1. Těžko dokážeme vytvořit takový růst který vykompenzuje tak vysokou inflaci. Propad životní úrovně přijde z dvou stran – z jedné strany levná práce kdy vláda opakovaně rezignuje na růst minimální mzdy, dále problémy podniků kdy zřejmě pocítíme dopady výpadků odběratelsko-dodavatelských řetězců. Z druhé strany pak zdražení všeho od zboží a služeb přes energie až po nájmy a samozřejmě i bydlení.
  Dále by mě zajímalo z jakých dat čerpá při predikci poklesu inflace v druhém pololetí letošního roku.
  „Ekonomika“ (ať už to v tomto článku znamená cokoliv) možná vykáže černou nulu když budeme mít štěstí. Životní úroveň (tzn. de facto kupní síla) většiny obyvatel půjde pomalu dolů a obávám se, že to nebude jen otázka několika málo měsíců (či snad jen 1. pololetí).

 2. Ruský voják předal Ukrajincům tank výměnou za svobodu a čtvrt milionu
  Dnes 13:51 – Kyjev
  Michal Sobotka, Novinky
  Neviděl další smysl bojů, a tak se rozhodl vzdát. Ruský tankista Ukrajincům dokonce odevzdal i samotný tank. Výměnou dostane 10 tisíc dolarů (necelých 225 tisíc korun) a po konci války bude moci v Ukrajině požádat o občanství, uvedl na Facebooku poradce ukrajinského ministra vnitra Viktor Andrusiv.

  CNN Prima News
  Ukrajina
  Manželka ukrajinského poslance prchala z vlasti. Do kufrů si přibalila miliony
  Téma: Ukrajina Matyáš Janíček 22. března 2022 10:02

  UKRAJINCI NA NEPŘÍTELE NESTŘÍLEJÍ JSOU VELMI HODNÍ A MAJÍ HODNĚ PENĚZ

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB