Guvernér dnes rozhýbal korunu

Názor
Kurz české koruny dnes poletoval jak hadr na holi. Impulsem k posílení bylo vystoupení guvernéra ČNB Rusnoka v CNN Prima. Ten uvedl, že koruna je podhodnocená a nevidí důvod pro její oslabení. Koruna reagovala posílením o 0,9 %.
Impulsem k posílení bylo vystoupení guvernéra ČNB Rusnoka v CNN Prima. Foto: ČNB

Nesdílíme zcela interpretaci, že by guvernér vylučoval možnost intervencí. Spíše uklidňoval veřejnost v tom smyslu, že užití nekonvenčních nástrojů nebude potřeba. Naopak i z dnes zveřejněného zápisu z minulého jednání spíše vyplývá, že využití kurzu v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek zůstává mezi nekonvenčními nástroji stále v první linii.

Ostatně alternativní scénáře ČNB vývoje obsahují skutečně i teoretické oslabení koruny až k úrovni 32 CZK/EUR. Posílení koruny dnes nakonec nemělo dlouhého trvání a během dne oslabila až k 27,80 CZK/EUR.

Dnes zveřejněná makroekonomická data v ČR jakkoliv byla nepěkná, mnoho nových impulsů finančnímu trhu nedodala. HDP ČR v prvním čtvrtletí spadl mezičtvrtletně o 3,6 % a o 2,2 % meziročně a to jen kvůli dvěma „vypnutým“ týdnům.

PSALI JSME:
Ekonomika zažila největší negativní ekonomický šok od vzniku ČR

Je zde veliké riziko revize dat, protože změřit „vypnutost“ hlavně ve službách je těžké. Právě v případě služeb jsme se obávali hlubšího dopadu. Ve druhém čtvrtletí, kdy ekonomika oživuje, budou paradoxně data o HDP vypadat nejhůř.

Podle zpráv agentury Bloomberg evropské autority zvažují uvolnění pravidel pro regulaci finančního trhu (MiFID II).

Dnes zveřejněná data o HDP z ostatních zemí mnoho nepřekvapila. Pokles HDP eurozóny v prvním čtvrtletí o 3,8 % q/q a 3,2 % y/y byl potvrzen. Zato maloobchodní tržby v USA za duben s meziměsíčním propadem o 16,4 % byly výrazně horší než trhem odhadovaný pokles o 12 %. Dolar po zveřejnění oslabil proti euru o 0,4 %. Akciové trhy v Evropě dnes neměly jasný směr a americké akciové futures byly v záporu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika ve svěrací kazajce

×
  1. To neznáte Čechy! jsou rozlezlí ve všech institucích na světě, a kde mohou, tak ČR škodí… A pan rusnok? Ten už delší dobu, hraje s ČK, piškvorky…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl významnější revizi předběžných čísel oznámených koncem října. Česká ekonomika ve třetím …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru