Hádanka amerických sazeb zatím rozklíčována není

Názor
Tento týden vyvrcholil vysoce sledovanými statistikami z amerického trhu práce. Tamní ekonomika přidala během srpna 300 tisíc nových míst v nezemědělském sektoru. To je sice výrazně méně, než předchozí přírůstek (528 tis.), nicméně stále jde o velice solidní nárůst zaměstnanosti nadále svědčící o silném trhu práce v USA.
Silná data by mohla rozvázat ruce americké centrální bance, Fedu, a implikovat agresivnější postoj měnové politiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrné hodinové výdělky vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta oproti očekávanému růstu o 0,4 procenta, nezaměstnanost vzrostla o 0,2 procentního bodu na 3,7 procenta vlivem vyšší participace na trhu práce.

Silná data by mohla rozvázat ruce americké centrální bance, Fedu, a implikovat agresivnější postoj měnové politiky. Nicméně tržní ocenění je stále relativně rozpolcené mezi 50 a 75 bazickými body pro příští zasedání Fedu s menším náklonem ke většímu zvýšení úrokových sazeb. Obrázek by mohla definitivně rozklíčovat americká inflace, která ale bude zveřejněna až za dva týdny.

Čekáme, že vzhledem ke zrychlující inflaci a její perzistentní struktuře by Evropská centrální banka (ECB) měla zvýšit sazby o 75 bazických bodů na zasedání v příštím týdnu. K podobnému závěru pomalu směřuje i tržní ocenění dle budoucích kontraktů odvíjející se od zářijového zasedání. Pro zbylé dvě zasedání letošního roku pak čekáme dalších 75 bazických bodů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důraz na jemné přistání amerického Fedu je minulostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB