Hemofilikům hrozí při úrazu menší nebezpečí díky identifikátorům, pomáhá jim i moderní léčba a osvěta

Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke kterým kromě hemofilie patří také Von Willebrandova choroba, se daří snižovat díky moderním léčebným postupům i osvětě. K té přispívá Světový den hemofilie, který připadá na 17. dubna.
Červená světla letos rozzáří Petřínskou rozhlednu. Foto: Český svaz hemofiliků

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt.

Léčba krvácivých onemocnění prošla v uplynulých 15 letech zásadním vývojem. Podle docenta Petra Dulíčka z Hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové je klíčovým posunem možnost krvácení předcházet.

„Dříve jsme léčili krvácení, to znamená, že jsme reagovali na to, když přišlo. Dnes umíme díky takzvané profylaxi bránit vzniku spontánního krvácení. Tím pádem můžeme nemocným umožnit žít co nejvíce normální život, jak v oblasti sociální, tak třeba i u sportu,“ uvedl Dulíček.

Profylaktická léčba spočívá v tom, že nemocní preventivně dostávají chybějící faktory – látky, které regulují sráživost krve. Nemusí kvůli tomu dojíždět do hematologických center. Koncentráty mohou mít u sebe a aplikovat si je například doma.

I přes tyto pokroky se hemofilici dostávají do situací, kdy jsou kvůli své chorobě ohroženi více než zdraví lidé. Český svaz hemofiliků (ČSH) se v poslední době zaměřil na případy, kdy nemocní potřebují ošetření od záchranné služby.

„Pokud se stane nějaký úraz nebo třeba dopravní nehoda, může být okamžité podání potřebného koncentrátu otázkou života a smrti. Poruchu srážlivosti krve ale na první pohled nikdo nepozná,“ uvedl předseda ČSH Martin Bohůn.

„Proto jsme ve spolupráci s organizací Hemojunior a Zdravotnickou záchrannou službou sestavili sadu čtyř takzvaných identifikátorů, díky kterým je jasné, že zraněný člověk je hemofilik,“ doplnil.

Červený náramek s potřebnými kontakty a diagnózou, označení na průkazce zdravotní pojišťovny, průkaz hemofilika, červená brašna, v níž jsou uložené léky, a především informovanost záchranářů mohou podle zkušeností Bohůna přispět k záchraně života.

Osvětové aktivity jsou proto pravidelnou součástí Světového den hemofilie. Nemocní i jejich okolí díky němu dostávají prostor seznámit společnost s touto nemocí a jejími úskalími. Sounáležitost s hemofiliky si lidé na celém světě připomínají symbolickým oblečením červené barvy. Tradicí se stává také nasvícení budov.

„Na podporu Světového dne hemofilie rozsvítíme budovu ministerstva financí červeně už podruhé. Je to ta nejmenší věc, kterou můžeme udělat a činíme tak velmi rádi,“ říká JUDr. Ing. Petr Bejček, státní tajemník ministerstva financí.

V České republice letos červená světla rozzáří v neposlední řadě Petřínskou rozhlednu, budovu Ministerstva zdravotnictví, Tančící dům, budovu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Dejvicích a balkon brněnského Mahenova divadla.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru