Hlad po hypotékách klesá. Zato splátky se desetitisícům domácností po refixaci zřetelně zvednou

Názor
Nová čísla serveru hypoindex.cz za říjen potvrzují trend ochabování zájmu o hypoteční úvěry. Meziměsíční změna objemu nových hypoték (v následujícím grafu červené sloupce, pozn. aut.) byla opět, podobně jako už v srpnu a v září, pod „normálem“ ve smyslu průměru za předcovidové roky 2017 až 2019 (modré sloupce)
Hlad po hypotékách klesá. Zato splátky se desetitisícům domácností po refixaci zřetelně zvednou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podobné údaje přinesl i Hypomonitor České bankovní asociace (který má zatím jen krátkou historii, ale oproti hypoindexu zahrnuje data za všechny české banky a stavební spořitelny).

Ochabování zájmu o hypotéky je logické – úrokové sazby z nových hypoték letos už od jara každým měsícem vesele stoupají:

Rostoucím sazbám odpovídá i pokles podílu refinancování (v grafu níže jde o čísla České národní banky; refinancovanými se zde rozumí (a) ty úvěry, které byly již dříve poskytnuty jinou institucí, než vykazující bankou a na jejichž nesplacenou část je znovu uzavřena úvěrová smlouva u vykazující banky, a (b) konsolidované úvěry, jejichž původním věřitelem byla jiná instituce; naopak nejsou obsaženy konsolidované úvěry, kde aspoň u části úvěru byla původním věřitelem daná instituce):

V těchto měsících končí (v Česku nejpopulárnější) pětileté období fixace hypotečních sazeb, které začalo v roce 2016 nebo 2017. Tehdy byly tyto sazby na minimu těsně nad dvěma procenty, zatímco teď se rychle zvyšují – zrovinka v době, kdy zároveň rychle rostou další výdaje českých domácností (zejména na energie).

Z dat ČNB lze velmi zhruba odhadovat, že v roce 2022 bude pětiletá fixace končit vysokým desítkám tisíců dlužníků. Jaké může být navýšení nákladů takových dlužníků v důsledku zvýšení hypotečních sazeb?

Za realistický odhad navýšení sazby pokládám cca 1,3 procentního bodu. Budeme-li předpokládat nesplacenou výši hypotéky 1,5 milionu korun, pak z toho plyne nárůst měsíční splátky přes 1,5 tis. Kč.

Navýšení měsíčních nákladů těchto domácností z titulu inflace v příštím roce lze odhadovat na další možná až tři tisíce korun.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky měsíc od měsíce klesá. Trh se připravuje na skokový propad

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nezvyklý novoroční zájem o korunu

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného …

Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.