Hledání IT odborníků: vysoké platy a individuální přístup

Na českém trhu chybí podle odhadů okolo 20 tisíc IT pracovníků a toto číslo nadále narůstá. Zástupci této profese se těší z nadstandardních platů, ale zároveň čelí velkému zájmu o svou osobu ze strany konkurenčních společností.

Firmy si stále více své IT odborníky hýčkají, a personalistům nezbývá nic jiného, než tyto lidi lákat na lepší pracovní příležitost a přetahovat si je mezi sebou. „Tento trend bude do budoucna pokračovat. Stále více nadnárodních společností vstupuje na český trh a ruku v ruce s tím dochází k vytváření nových IT centrál,“ říká Petra Ondrouchová, executive manager pro IT divizi personálně-poradenské společnosti Devire. Přebytek volných pozic tak nadále roste.

Obor informačních technologií proto provází nejen velký hlad po odbornících, ale také tlak na personalisty, kteří se na tomto poli pohybují. „Práce v oblasti IT vyžaduje velkou trpělivost a zkušené recruitery. Důležité je umět kandidáta správně oslovit, navázat s ním úzký vztah a ten udržovat po celou dobu jeho kariéry,“ uvádí Petra Ondrouchová.

Personalisté oslovují IT odborníky už během jejich studií, nabízejí jim účast na různých projektech a workshopech, pomáhají se získáváním certifikátů. Vysokých škol, kde lze informační technologie studovat, je přitom v Česku celá řada. Velmi vysokou úroveň mají VUT v Brně a ČVUT v Praze, kvalitativně nezaostávají ani Masarykova univerzita v Brně, Technická univerzita v Ostravě nebo Palackého univerzita v Olomouci.

Firmy sídlící v Česku nejčastěji hledají Java vývojáře, .NET programátory, testery a QA inženýry. „V posledních letech se zvýšila poptávka také po vývojářích mobilních aplikací Android a iOS,“ říká Petra Ondrouchová, executive manager pro IT divizi personálně-poradenské společnosti Devire.

Velký nedostatek pracovníků přispívá také k vysokým platům v této branži. Za nepsané minimum platí hranice 50 tisíc korun. Například u pozice IT architekt nebo vývojář Java/C++ se platové ohodnocení může vyšplhat na měsíčních 120 tisíc Kč hrubé mzdy. Nejvyšší platy bývají v Praze, ale ani Brno příliš nezaostává. Například firemní ředitel IT podpory bere v Praze a Středočeském kraji mezi 120  

a 200 tisíci korunami měsíčně, v Jihomoravském kraji se platy na podobných pozicích pohybují od 80 do 120 000 Kč. Manažer technické podpory si v Praze přijde na zhruba 90 000 Kč, v Jihomoravském kraji vydělá 80 000 Kč.

Velké firmy zaměstnávají IT pracovníky ve většině případů na hlavní pracovní poměr. Střední a menší firmy jsou více nakloněny tak zvaným kontraktorům, kteří působí na částečný úvazek nebo se účastní práce jen na určitém časově omezeném projektu.

Mnoho IT odborníků patří do řad mileniálů a ti od práce očekávají větší volnost a flexibilitu. Obvykle proto vyžadují možnost práce z domova. „Když se rozhodnou pro změnu zaměstnavatele, zajímají se o to, s jakou technologií budou pracovat a jakého konkrétního projektu se mohou na novém působišti zúčastnit,“ uzavírá Petra Ondrouchová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.