Hledáte levné bydlení? Zajímejte se o dražby

Poradna
Každý desátý český občan je postižen exekucí. Celková hodnota majetku v exekučních řízeních přesahuje 300 miliard korun. Velkou část z tohoto objemu tvoří nemovitosti. Stále vás nic nenapadá? Komu nevadí ucházet se majetek dlužníků, nebojí se elektronické dražby a umí si pohlídat jistá nebezpečí, ten se hned může vydat na adrenalinovou cestu za poměrně levným bydlením či pozemkem.
Samotná dražba je adrenalinová záležitost, přestože nikdo neklepe kladívkem a zklamané vzdechy slyšíte jen vlastní. Foto: Pixabay

Většina nemovitostí zabavených v rámci exekučního řízení je nabízena v elektronických dražbách, což je u nás poměrně nová záležitost odehrávající se výhradně na internetu. Naproti tomu věci movité se v rámci exekucí nabízejí především v klasických dražbách, tedy za osobní účasti aktérů.

Najděte si svůj zdroj

Jste začátečníky v oboru a chcete se zúčastnit elektronických dražeb? Základem je najít si dům, byt či pozemek, které se dostaly do exekučního řízení. To ani na internetu není úplně přehledné, protože existuje velká řada portálů, které tyto nemovitosti nabízejí. Nejefektivnější je navštívit webové stránky státní finanční správy, exekutorské komory nebo si vlastní zkušeností vytvořit portfolio nejobsáhlejších či důvěru budících adres, které budete pravidelně sledovat.

Pokud na kýžený objekt narazíte na síti včas, tedy několik dní před dražbou, o nabízených nemovitostech nejen získáte základní údaje, ale je možné si zajistit i prohlídku, byť to v praxi záleží na ochotě povinného (původního majitele).  Vyplatí se však o ni usilovat.

Raději moc neriskovat

Objevují se rady, že v této chvíli je dobrá šance původního majitele oslovit napřímo s nabídkou prodeje, protože se vyhnete riskantnímu licitování při samotné dražbě. Mnohem větší je však riziko, že tímto způsobem sice ušetříte na ceně, ale s nemovitostí obdržíte i skryté dluhy, které pak budete těžko vymáhat. Zatímco po dražbě podobné patálie řešíte s exekutorem, a ten umí dlužníka i v tomto směru motivovat. Vyplatí se tedy absolvovat celý proces až po výhru v dražbě. Není to zase tak složitá operace, abyste ji nezvládli bez právníka či realitky.

Čas a místo dražby jsou vždy uvedeny v dražební vyhlášce, která obsahuje i podrobný popis nemovitosti (včetně nájemních práv a věcných břemen). Pro základní orientaci stačí údaje zveřejněné na zmíněných portálech. Je nutné se podle pokynů zaregistrovat (přihazujete se pod anonymním kódem), zaslat jistinu (kromě vítěze se všem po dražbě vrací) a čekat na avizované zahájení dražby.

PSALI JSME:
„Dražby nemovitostí přitahují více kupujících,“ říká prokuristka Eurodražby.cz Simona Krejčová

Dražba je adrenalin

Samotná dražba je adrenalinová záležitost, přestože nikdo neklepe kladívkem a zklamané vzdechy slyšíte jen vlastní.  Při on-line připojení aktivně či pasivně sledujete, jak účastníci dražby navyšují vyvolávací cenu. Předem je stanovena minimální výše příhozu a časová lhůta, po níž je možné zvyšovat nabídku. Ta je obvykle pětiminutová, po zvýšení částky začíná znovu až do té doby, kdy během limitu už nikdo cenu nezvedne. Což však může být až za několik hodin.

U nemovitostí se obvykle začíná na dvou třetinách odhadní ceny, pokud se nenajde zájemce, pak se pro další kolo snižuje o deset procent. Takže samozřejmě může přijít ke slovu taktika a licitování, na druhou stranu může být cena při souboji zarputilých zájemců vyšroubována i nečekaně vysoko.

Autor byl (vítězným) účastníkem klání, kdy soupeř navyšoval zásadně v poslední sekundě, ale více než hraní na nervy bylo nakonec překvapivým zjištění, že šlo o původního majitele zastoupeného jinou osobou, protože sám se dražby ze zákona účastnit nesměl. Ale cenu bytu (a částku na umazání dluhu) si takto vytáhl o pár set tisíc a vítěz to nakonec nereklamoval, protože by to příště mohlo být ještě dražší.

PSALI JSME:
Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Koupě i hra

Jde nejen o koupi reality, ale i o hru, což je na elektronických dražbách lákavé a zároveň i riskantní. Základní poučkovou je stanovit si finanční hranici, přes kterou už dražit nebudete, protože se v průběhu dražby budete několikrát cítit na koni, na poslední chvíli vás někdo přebije a v té chvíli je snadné se nechat strhnout a „zazávodit si“. Ale kdo si zahrál o peníze, tak ví, jak je těžké odejít ve chvíli, kdy se výhra zdá být na dosah.

Poražení v dražbě pak hledají další příležitost, vydražitel během stanovené doby zaplatí vydraženou částku exekutorovi (nikoli původnímu majiteli) a do tří měsíců také 4 % daně z nabytí na finanční úřad. Kupní smlouvu i zápis do katastru obvykle řeší organizátor dražby (exekutor), důležité je dohodnout se na předání nemovitosti. Tam se vyplatí si jako doprovod vzít exekutora.

PSALI JSME:
S novým bytem si kupujete také sousedské nešvary a dluhy

Raději vše písemně

Znění předávacího protokolu sice legislativa nestanoví, ale podle obecných zvyklostí by neměly chybět identifikační údaje účastníků i objektu, popis vybavení a závad, stav měřících zařízení, seznam předávané dokumentace apod. Původní majitel někdy požaduje shovívavost s termínem vystěhování, a přestože s nemovitostí nesměl nijak nakládat už od uvalení exekuce, doporučuje se převzít vše co nejdříve a vyhnout se případným překvapením.

Navíc původní vlastník nemusí při předání spolupracovat právě ochotně, a když jste se o nemovitost ucházeli jen na základě popisu a bez předchozí prohlídky (o dražbě jste se třeba dozvěděli na poslední chvíli), nevyhnete se jistým rizikům.

Ale to všechno patří k elektronické dražbě, jejímž prostřednictvím se dostanete k nabídce nemovitostí srovnatelné s katalogy realitních kanceláří, ale často za mnohem lepší cenu. A určitě budete mít o čem vyprávět.

PSALI JSME:
Nezájem o dražby je dán nedůvěrou v jejich transparentnost: Pletichy jsou veřejným tajemstvím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.