Hodnocení ČNB českou veřejností

Ve dnech 1. – 8. 2. 2018 STEM provedl pro Českou národní banku průzkum veřejného mínění, který se zaměřil na názory občanů na ČNB. Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let byl na základě kvótního výběru zkoumán kombinací technik PAPI a CAPI. V osobních rozhovorech bylo dotázáno 1028 osob starších 18 let.

Sociologický výzkum, který STEM vypracoval na základě zadání České národní banky, zjišťoval důvěru v ČNB mezi občany ČR a názory české veřejnosti na úkoly a poslání ČNB.

Z odpovědí na otázku věnovanou důvěře v Českou národní banku vyplývá, že nyní ČNB důvěřuje tříčtvrtinová většina veřejnosti (74 %). Tato míra důvěry byla charakteristická i pro předchozí průzkumy ze začátku let 2012 a 2013. Po zavedení kurzového závazku na konci roku 2013 jsme v dalších průzkumech sledovali oslabení míry důvěry v ČNB k padesátiprocentní hranici. Aktuální data však ukazují, že již došlo k návratu míry důvěry v ČNB na úroveň před rokem 2014.

ČNB častěji důvěřují lidé s vyšším sociálním statusem, vysokoškolsky vzdělaní, z domácností finančně zajištěných, úředníci, odborní a řídící pracovníci. Ovšem i mezi lidmi s nižším statusem je míra důvěry v ČNB nadpoloviční.

Z nabídnutých pěti typů činností, které ČNB vykonává, měli dotázaní lidé vybrat jednu činnost, která je pro ně nejdůležitější při hodnocení centrální banky. Ukázalo se, že veřejnost nemá jasně dominující kritérium pro toto hodnocení.

Nejvyšší podíl – třetina veřejnosti – klade důraz na udržování cenové stability (31 %). S mírným odstupem následuje hodnocení ČNB podle kurzu koruny (27 %) a pro čtvrtinu veřejnosti (24 %) je zásadní dozor ČNB nad stabilitou bank. Zhruba desetina občanů (13 %) považuje za nejdůležitější vydávání peněz a řízení peněžního oběhu.

Poslední dobou diskutované téma podmínek hypoték je nejdůležitější při hodnocení ČNB u 5 % populace a není výrazněji klíčové ani v případě nižších věkových skupin.

S péčí ČNB o cenovou stabilitu, tedy hlavnímu úkolem banky, jsou celkově spokojeny čtyři pětiny veřejnosti (79 %), zcela přesvědčena je o tom desetina lidí.

Lidé, kteří při hodnocení ČNB považují za nejdůležitější právě cenovou stabilitu, jsou s činností banky v této oblasti ještě spokojenější než populace jako celek (84 %). Jde ovšem stejně jako v případě celé populace o váhavější postoj („určitě ano“ opět desetina).

Třípětinová většina občanů (63 %) by podle vlastního vyjádření stála o více informací na téma úkolů, plánů a prognóz ČNB. Jasných zájemců je takřka pětina (17 %).

Zájem o informace z činnosti ČNB je podle očekávání vyšší mezi vzdělanějšími občany, lidmi středního věku a také mezi těmi, kteří mají v centrální banku důvěru.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.