bool(false)

Hodnota firem se blíží vrcholu, je načase zvážit prodej

Prodejní ceny evropských firem jsou nejvyšší přinejmenším od roku 2010. Zároveň se na trhu pohybuje množství investorů, kteří mají volnou hotovost a hledají způsob, jak ji zhodnotit. Loni se na evropském trhu uskutečnilo více než 13 tisíc fúzí a akvizic v rekordní celkové hodnotě 766 miliard eur a lze předpokládat, že letošní rok bude podobně silný. Právě proto nastává nyní ideální okamžik na prodej společnosti, jak vyplývá z analýzy Patria Corporate Finance.

Příkladem je akvizice Plzeňského Prazdroje ze strany japonského Asahi za téměř patnáctinásobek EBITDA. Foto: www.prazdrojvisit.cz

Není sporu o tom, že české i evropské ekonomice se velmi dobře daří. Firmy i jednotlivci díky tomu mají přebytky hotovosti a v situaci, kdy nízká inflace sráží výnosy investic, hledají způsob, jak své peníze co nejvýhodněji zhodnotit.

„Trh fúzí a akvizic je v současnosti blízko svého vrcholu. Pro majitele firem proto nyní nastává ten správný okamžik, kdy je vhodné zvážit, zda chtějí pokračovat ve stávajícím podnikání. Pokud ne, právě teď mohou za svou firmu dostat nejvíc,“ uvedl Managing Director Patria Corporate Finance Marek Rehberger.

OSMINÁSOBEK UŽ NEPLATÍ

Trh fúzí a akvizic setrvale roste od roku 2010. Zatímco před sedmi lety se veřejně obchodované společnosti v průměru prodávaly za osminásobek EBITDA (zisku před započtením úroků, daní a odpisů), nyní prodejní ceny běžně dosahují desetinásobku EBITDA. To může v řadě případů pro původního majitele firmy při prodeji znamenat bonus ve stovkách milionů či dokonce miliard.

Otázka prodeje firem je přitom právě nyní aktuální i z pohledu mnoha českých podnikatelů, který založili svůj podnik na počátku 90. let a nyní řeší otázku nástupnictví. „Je třeba si připustit, že další ekonomický vrchol, kdy prodejní ceny firem opět dosáhnou vysokých hodnot, může přijít až za mnoho let,“ řekl Petr Dědeček, Executive Director Patria Corporate Finance.

Evropskému trhu dominují transakce v realitách, průmyslu a také v sektoru rychloobrátkového zboží. Rehberger tvrdí, že právě v tomto oboru sledujeme akvizice firem za velmi vysoké násobky EBITDA. Příkladem je podle něj loňská akvizice Plzeňského Prazdroje ze strany japonského Asahi za téměř patnáctinásobek EBITDA. „To jsou už opravdu extrémní hodnoty, které potvrzují velkou důvěru investorů a velmi vhodný čas pro zvážení případného prodeje businessu za výhodných podmínek,“ vysvětluje.

S PRODEJEM SE NEVYPLATÍ OTÁLET

Podle Rehbergera je také zajímavé, že se veřejné trhy těší větší relativní hodnotě firem (v násobcích EBITDA) než přímé transakce mezi prodávajícím a kupujícím. „Vysvětlujeme si to velkým přebytkem peněžních prostředků ze strany velkých finančních investorů, kteří na veřejných trzích hledají místo pro zhodnocení svěřených finančních prostředků a jsou ochotni platit průměrně kolem desetinásobku EBITDA,“ doplňuje.

Současná situace na trhu přitom nevydrží navždy. „Nedostatek zaměstnanců na českém trhu zrychlil růst mezd ve druhém čtvrtletí roku 2017 v průměru na 7,3 procenta. Vyšší mzdové náklady se pak zakusují do ziskových marží firem, které za poslední dva roky klesly o více než tři procentní body. Růst mezd pak spolu se zrychlující inflací vyvolají růst ceny peněz, což může způsobit, že hodnota firem v příštích letech půjde dolů,“ upozornil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. S úvahami o prodeji společnosti se proto nevyplatí otálet.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru