Home Credit není jediný, kdo stáhl záměr vstoupit na burzu v Hongkongu

Názor
Skupina Home Credit podle svého dnešního oznámení nebude pokračovat v procesu vstupu její stoprocentní dcery, Home Credit NV, na hongkongskou burzu. Jako důvod skupina uvádí nepříznivé tržní podmínky.
Skupina Home Credit nebude pokračovat v procesu vstupu na hongkongskou burzu. Archivní snímek z roku 2007. Foto: Depositphotos.com

Jde zřejmě jak o nepřízeň podmínek v samotném Hongkongu, kde už několik měsíců probíhají masové protestní bouře tamního obyvatelstva, tak o nepřízeň podmínek, které čelí čínský maloobchodní segment. Možné přehodnocení rozhodnutí vstoupit na hongkongskou burzu v poslední době avizovalo více firem. Pro vstup se však nerozhodly ty úzce spjaté právě s čínským maloobchodním segmentem, zatímco například firma orientovaná na vývoj umělé inteligence nakonec vstupuje.

Koncem října se rozhodl stáhnout svůj záměr vstoupit na hongkongskou burzu skupina JS Global Lifestyle Company, jež ovládá třeba čínského výrobců kuchyňského náčiní Joyoung a zaměřuje se obecněji na segment potřeb pro domácnost. Primárním úpisem akcií zamýšlela skupina JS Global získat více než 460 milionů dolarů, avšak nepodařilo se jí zajistit dostatečný objem objednávek svých akcií. Takže úpis raději stornovala.

Čínská ekonomika se totiž kvůli probíhající celní válce s USA, která začala počátkem loňského roku, ocitá pod značným nepříznivým tlakem. Jedním z jeho důsledků je to, že tamní spotřebitelé omezují své výdaje za zboží od mobilních telefonů, přes právě potřeby pro domácnost až třeba po nábytek. Maloobchodní tržby v Číně letos v říjnu rostly meziročně reálně tempem 4,9 procenta, tedy prakticky nejpomaleji v tomto tisíciletí.

PSALI JSME:
Hongkongské bouře jsou bezprostřední hrozbou světové ekonomice

JS Global Lifestyle Company přitom už loni vykázala dvacetiprocentní meziroční pokles čistého zisku. Vzhledem k tomu, že ani vyhlídky čínského spotřebitelského nejsou nijak zvlášť příznivé, investoři se rozhodli ve velkém zůstat stranou a do akcií firmy neinvestovat. Podobný sentiment zavládl zjevně také v případě plánovaného úpisu akcií Home Creditu, který se zaměřuje na spotřebitelské půjčky, takže zhoršováním nálady čínského spotřebitele je pochopitelně zasažen též.

Důvodem stažení záměru vstoupit na hongkongskou burzu tedy v případě těchto společností evidentně není jen samotná situace v Hongkongu, zmítaném kromě pouličních bouří i souvisejícím propadem ekonomiky a první recesí za uplynulých deset let, ale také právě nepříznivá dynamika čínského maloobchodu. Kondice čínského maloobchodu je z hlediska obchodních cílů společnosti jako Home Credit či JS Global klíčovým ukazatelem.

Některé firmy z jiných oborů, než je maloobchod, sice avizovaly přehodnocení záměru vstoupit na hongkongskou burzu rovněž, ale nakonec se pro vstup rozhodly. Například čínská společnost Megvii, která se dokonce letos ocitla na americké černé listině technologických firem, nakonec na burzu vstupuje. Není tak zatížená kondicí čínského maloobchodu, protože se zaměřuje na rozvoj umělé inteligence.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Politická krize v Hongkongu přerůstá v krizi ekonomickou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investice do solární energie

Zelená energie se v poslední době dostává do popředí investování, které se podílí na dlouhodobých globálních trendech. Stále větší podporu nachází u nejvyšších politických autorit. Díky odpovědnosti vůči životnímu …

Rekordní zájem o státní dluhopisy

Jak je vidět na výsledcích posledních aukcí státních dluhopisů a dokonce i těch dlouhodobých, zájem o tyto papíry zůstává navzdory chmurným rozpočtovým vyhlídkám velmi silný. O tom svědčí nejenom realizované prodeje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Analýza
Zhruba čtvrtina českých firem kvůli pandemii koronaviru už propustila některé své zaměstnance. Rovněž se snižují platy a další benefity. Ukázal to aktuální průzkum personálně poradenské společnosti Randstad. Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohlo být bez práce až deset procent obyvatel.
Rolovat nahoru