Hospodaření státu s novým rekordem

Názor
Po rekordním březnovém deficitu skončil nejvyšším schodkem v historii samostatné ČR i dubnový rozpočet. Díra v hospodaření státu za první čtyři měsíce dosáhla dvou set miliard a odpovídá tak dvou třetinám celoročního plánu.
Dosažení plánovaného schodku ve výši 295 miliard korun začíná být stále více nejisté. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco schodek se „daří“ plnit s výrazným předstihem, za očekáváním zaostávají téměř veškeré rozpočtové příjmy, zejména pak nová daň z neočekávaných zisků. Vypadá to, že se neočekávané zisky zatím neočekávaně nekonají.

Na výdajové straně se naproti tomu předbíhají transfery podnikatelskému i veřejnému sektoru. Z části jde nepochybně o efekt kompenzací vysokých cen energií, nicméně v meziročním srovnání to minimálně v případě dotací podnikatelskému sektoru až taková změna není.

PSALI JSME:
Fialova vláda Česko rekordně zadlužuje

Skok naproti tomu zaznamenávají náklady na důchody, které jsou vyšší už o více než 47 miliard korun. Série valorizací, kterou na začátku roku doplnilo ještě tzv. výchovné, se tak bez zajištění dodatečných příjmů propisuje přímo do výsledků rozpočtu a následně do dluhu.

Dosažení plánovaného schodku ve výši 295 miliard začíná být stále více nejisté. Stát sice ještě může počítat s dividendami a doplatky daní u právnických osob, avšak druhá polovina roku bývá rozpočtově méně příznivá, takže riziko překročení schodku se opět zvyšuje. Šancí by mohly být rychlé úspory ve výdajích, avšak je otázkou, zda jsou v tuto chvíli reálné.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády 90. let. Už v očištění o inflaci

Zavřít reklamu ×
  1. Myslím si, že by se mělo přidat státním zaměstnancům 100 procent platu a k již téměř milionu, který živíme, by se měl přijmout další milion. Navíc policisté, celnici, vojáci, bis, hasiči a další by měli mít výsluhu už po jednom roce služby a né až po 15 letech. Myslím si, že Pavel by s tím neměl problém a ihned by to podepsal, jako neměl problém alibisticky podepsat zákonnou nezákonnou (záleží na tom, jak tvárné ústavní soudce si příslušní politici při obměně soudu prosadí) valorizaci znevýhodňující důchodce, vdovy a sirotky. Navíc již zmínění členové bezpečnostních sborů mají malé benefity a do lázní na 14 dní zdarma s kompletním jídlem a procedurami mohou pouze každoročně.

  2. Nikdo ze státních zaměstnanců mi zatím nedokázal vysvětlit, jak je možné, že se nepoložil stát, když se při covidu váleli skoro rok za 100 procent doma.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.