V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se již delší dobu hovoří o nutnosti regulovat hotovostní transakce. Nyní tento boj dostává konkrétnější kontury v oficiálních dokumentech sloužících k rozhodování Evropské komise. Té je boj proti hotovostním transakcím sympatický a má v plánu se jím zabývat v probíhajícím prvním čtvrtletí letošního roku.
V Evropské komisi má tuto problematiku na starosti její místopředseda Valdis Dombrovskis, který si již několikrát stěžoval, že členské státy důsledně nedodržují rámcová pravidla Evropské unie v oblasti boje proti praní špinavých peněž. Pravděpodobně proto dojde k prosazení jednotného soubor pravidel pro provádění hotovostních transakcí ve všech zemích Evropské unie.
Uvažuje se například o stanovení limitu pro hotovostní transakce. Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie.
Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.
Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice.
Evropská komise ve svých úvahách vychází z odborných stanovisek, podle kterých hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)
No autor tohoto článku zřejmě nechodí nakupovat. Takovou hovadinu by jinak nemohl napsat. 🙄🤔