Hrozba bankovní krize vyhnala cenu jedné unce zlata nad 1 900 dolarů

Názor
Aktuální situace ve Spojených státech, kde za poslední týden zkrachovaly hned tři banky, vedla na jedné straně k silnému výprodeji akcií bank a dalších finančních institucí, na druhé straně výrazně pomohla zlatu, které investoři dlouhodobě vnímají jako bezpečný přístav.
V pondělí se zlatu podařilo dostat na pětitýdenní maximum 1 912 dolarů za unci (cca 42 300 Kč). Během jediného týdne tak jeho cena vzrostla o 100 dolarů za unci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v posledních šesti týdnech jeho cena v důsledku obav z přísnější politiky americké centrální banky konstantně klesala a dostala se z 1 931 dolarů za unci až na hranici 1 811 dolarů, v posledním týdnu většinu těchto ztrát smazalo a aktuálně se jeho cena pohybuje okolo hranice 1 900 dolarů za unci.

Sillicon Valley Bank byla po kalifornské kryptoměnové bance Silvergate již druhou bankou, která za poslední týden vyhlásila krach. V reakci na její bankrot se akciové trhy propadly do červených čísel a svět se začal obávat možného rozšíření bankovní krize za hranice Spojených států.

V pondělí pak zavřela své brány další banka, a to newyorská Signature Bank. Ačkoliv se všechny strany uklidňují, že jsou dnešní bankovní systémy odolné a dobře připravené na zvládání krizí, nikdo zatím neví, zda se situace ještě nezhorší.

PSALI JSME:
Zlato rozjelo rok 2023 na dobré vlně, možná překoná hranici 2 000 dolarů za unci

Bezprostředně po pátečním krachu Sillicon Valley Bank se cena zlata vyšplhala na asi 1 870 dolarů za unci. V pondělí se zlatu podařilo dostat až na pětitýdenní maximum 1 912 dolarů za unci, což je v přepočtu asi 42 300 korun. Během jediného týdne tak jeho cena vzrostla o 100 dolarů za unci, což představovalo nárůst zhruba o 5,5 procenta.

V úterý byla v USA zveřejněna data o únorové inflaci, která byla téměř v souladu s očekáváním. Meziroční růst spotřebitelských cen (CPI) v USA poklesl v únoru na hodnotu šesti procent, z lednových 6,4 procenta. Inflace tak postupně ztrácí dech a klesá již osmý měsíc v řadě – od června 2022, kdy dosáhla vrcholu 9,1 procenta (a byla tak nejvyšší od roku 1980, pozn. aut.).

Jádrová inflace po odečtení volatilních složek (energie, potraviny) činí za únor 5,5 procenta, v lednu se pohybovala na úrovni 5,6 procenta. Meziměsíční růst cen činil 0,4 procenta v únoru, zatímco v lednu činil 0,5 procenta.

PSALI JSME:
Loni byla poptávka po zlatě nejsilnější za více než deset let

V reakci na tato čísla se cena zlata mírně propadla, stále se však drží okolo hranice 1 900 dolarů za unci. O dalším vývoji ceny zlata pravděpodobně rozhodne zasedání americké centrální banky (Fed), které proběhne příští týden.

Pokud se bankovní krize prohloubí, dá se očekávat změna na poli úrokových sazeb. Napříč dosavadním plánům Fedu by mohlo dojít ke zpomalení růstu úrokových sazeb či dokonce k jejich snížení.

Pro zlato by mohla krize znamenat růst také v důsledku zvyšující se společenské nejistoty. Obecně se u něj dá očekávat další růst poptávky a tedy i ceny. Pokud by však krize byla zažehnána, zlato by o své aktuální zisky mohlo přijít.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi si za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB