Na trzích se začíná spekulovat o možné manipulaci ze strany čínských fondů. Poté, co došlo ke zvýšení cel, se čínské akcie začaly propadat. Náhle se však propady zastavily a akcie přešly do růstu. Někteří investoři zastávají názor, že tak čínská vláda demonstruje, že se jí americké hrozby příliš nedotýkají.
Spojené státy zvýšily cla na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů z 10 na 25 procent. Čína se zvýšením cel ostře nesouhlasí a pravděpodobně učiní odvetné kroky. Zároveň však pokračují vzájemné obchodní rozhovory, které by mohly být ukončeny dohodou o snížení obchodních bariér. Úspěšné vyjednávání by posílilo vzájemný obchod, z kterého by těžily obě velmoci. Naopak eskalace obchodních válek uškodí oběma stranám. Více přitom poškodí Čínu, která je vůči Spojeným státům ve výrazném obchodním přebytku.
Uzavření výhodné dohody pro Spojené státy by pomohlo americkému prezidentovi v obhajobě mandátu. Je však třeba mít na paměti, že Donald Trump při jednáních se Severní Koreou již ukázal, že je schopen jednání opustit bez výsledků. Uzavření špatné dohody se tak může jevit jako méně pravděpodobný scénář, než že jednání skončí bez dohody.
Reakce trhů zaskočila mnohé investory. Závěr včerejšího dne ve Spojených státech byl ve znamení růstu. Trhy pozitivně reagovaly na informaci o „beautiful letter“, který obdržel Donald Trump od Si Ťin-pchinga. Pozitivní nálada se přenesla i na čínské trhy, které dnes otevíraly se ziskem. Po potvrzení informace, že se cla skutečně zvýší, se čínské akcie začaly propadat. Nicméně vzápětí zas trhy začaly růst. Spekuluje se proto o intervenci čínských fondů, které začaly čínské akcie ve velkém nakupovat, aby zabránily propadům.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)