Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Směnárenství je tvrdý a výdělečný byznys a nekalé praktiky se mu zdaleka nevyhýbají. Hrozí však běžnému zákazníkovi, si ve směnárně koupí falešné bankovky cizích měn, když penězokazci dnes padělky bankovek prodávají na internetu za desetinu nominální ceny (psali jsme)?
Bankovky Euro Suvenir (na fotografii) jsou tištěny se svolením Evropské centrální banky, nejde tedy o padělky. Pro jejich tisk se používá stejný papír a stejná tiskárna, kde se tisknou pravá eura, a dokonce mají i některé jejich ochranné prvky. Bankovky s nulovou hodnotou prodávané jako suvenýry v evropských turistických lokalitách jsou zabezpečeny proti případnému zneužití v platebních automatech apod. Foto: FAEI.cz

Letos v březnu se jedné pražské směnárně podařilo přispět ve spolupráci s Policií České republiky k dopadení dvou mužů, kteří se pokoušeli o proplacení velkého množství padělaných cestovních šeků původem zřejmě s Itálie. Celková škoda by v případě proplacení překročila částku sedmi milionů korun.

Obvinění přišli nejprve s jedním šekem v hodnotě 500 amerických dolarů, tedy zhruba 10 tisíc korun. Na další schůzku už donesli dalších více než sedm set šeků. Zaměstnancům se ale ochranné prvky nezdály, transakci tak vyhodnotili jako rizikovou a vše předali detektivům z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Byznys s valutami

Nejen v Praze se to směnárnami hemží, pořád totiž jde o výdělečný byznys. Na trh vstupují jak české, tak i zahraniční subjekty. A konkurence je našlapaná. Koruny můžete vyměnit nejen v bance, ale třeba i na pumpách či v obchodech. Vyznat se v spletité síti směnáren dá ale často pořádně zabrat. Stěžejní by pro nás neměl být jen výsledný kurz na světelné tabuli, ale i poplatek, jež si firmy za nákup cizí měny účtují. Často tak bohužel zaplatíte za svou nevědomost nebo nevšímavost.

Zprvu výhodný kurz bývá „korigován“ poplatkem, který je často vyjádřen jako určité procento ze směnitelné částky. Na pozdější reklamaci nikdo nebere zřetel, navíc vám při vydání valut nechají podepsat stvrzenku. A šmitec! Do hry ale vstupují i padělky valut. Umí je směnárny rozpoznat, a jak často se s nimi setkávají?

PSALI JSME: Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

Rozhodující slovo má centrální banka

Kontrola pravosti probíhá ve více fázích, samozřejmě vždy při přebírání bankovek od klientů, poté vždy při otevírání či předávání každé pokladny. Za kontrolu pravosti je zodpovědný každý jednotlivý směnárník v rámci své hmotné odpovědnosti za případně nakoupené padělky. Specialistou je každý směnárník, k výkonu práce je zákonná povinnost absolvovat odborný kurz České národní banky (ČNB), složit zkoušku a obdržet certifikát, bez kterého nemůže práci pokladníka vykonávat.

„Jedinou institucí v ČR, oprávněnou prohlásit bankovku za padělek, je Česká národní banka. Ostatní zpracovatelé hotovosti mají vždy jen podezření,“ vysvětluje význam centrální banky při odhalování padělku Václav Truneček, operation manager ze směnárenské sítě Interchange.

„V síti našich provozoven zadržujeme desítky padělků ročně. Vzhledem k milionům přijatých kusů se jedná o zlomky promile. Počet zadržených padělků je v posledních letech víceméně obdobný, nedochází k razantnímu růstu, či poklesu. Padělky předložené v našich směnárenských provozovnách jsou většinou eura či americké dolary,” dodává.

Směnárny dnes pro kontrolu valut používají počítačky bankovek s detektorem pravosti bankovek, UV a IR lampy, případně samostatné detektory pravosti bankovek, zároveň musí mít na každé provozovně kartotéku platidel měn, s nimiž obchodují. Technické nástroje jsou stále jen pouhou pomůckou, i dnes jsou totiž stále nenahraditelným nástrojem hmat a zrak odborně proškoleného směnárníka.

PSALI JSME: Chequepoint: Týden bez licence, dva a půl roku bez vlastníka? Kyperský akcionář tuzemské sítě směnáren neexistuje od ledna 2016

Prověř si sám?

Pro nás laiky ale zaručený recept na odhalení padělků neexistuje, pokud tedy samozřejmě nejde o podvrh vyrobený na domácí kopírce. Bankovka je totiž vždy chráněna souborem ochranných prvků a pro kvalitní kontrolu pravosti je třeba zkontrolovat rovnou několik z nich. Dobrý padělek laik, na rozdíl od proškoleného směnárníka, nerozpozná. Pro znalého člověka jsou podle Trunečka praktiky obchodních řetězců a supermarketů, jako například „čmárnutí fixou“ po bankovce velké nominální hodnoty, často úsměvné.

„V případě zjištění podezření na padělek je nejprve kontaktována Policie ČR, která jej následně předá ČNB. Domnívám se, že riziko padělků je mnohem větší u běžných obchodů, kde je akceptována platba v eurech či jiné měně než ve směnárnách, neboť jejich zaměstnanci nemají s padělky takové zkušenosti,“ řekl pro server FAEI.cz Václav Vlasák, jednatel české filiálky směnárenské sítě International Currency Exchange, která je členem Asociace směnáren ČR.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Volný pád cen pohonných hmot pokračuje

Zatímco v říjnu loňského roku se průměrná cena benzínu vyšplhala až k úrovni 33,80 koruny za litr, nyní atakuje hranici 31,00 koruny za litr. Během tří měsíců došlo k propadu ceny benzínu o přibližně 8 procent, což …

Bude francouzská Hello Bank štikou v českém rybníku?

Na několikaletého lídra v disciplíně spořicích účtů Air Bank teď vehementně útočí všechny konkurenční banky. Jednoprocentní úrok už nestačí ani třetí pozici, ač Air Bank po svém vzniku slibovala klientům, že vždy na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Brzdou rozvoje hotelů je nedostatek prémiových nemovitostí

Analýza
Boom v hotelovém odvětví regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračuje. Objem investic zde loni dosáhl 800 milionů eur. Oproti předloňskému roku jde však o mírný pokles. Hlavním důvodem je skutečnost, že setrvalý zájem investorů o hotely v hlavních městech regionu nelze uspokojit kvůli nedostatku prémiových nemovitostí na trhu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru