Huawei: Chytré zemědělství slibuje menší ekologické zatížení a vyšší výnosy

Chytré zemědělství přichází – pilotní projekt v hornorakouském vinařství Nussböckgut je toho důkazem. Vinice zde vedle klasického personálu hlídá koordinovaná letka dronů, která pomocí umělé inteligence vyhodnocuje, kdy a kde je nutné více zavlažovat či nasadit pesticidy.
Chytré zemědělství přichází – pilotní projekt v hornorakouském vinařství Nussböckgut je toho důkazem. Foto: Huawei

Vinaři se o situaci na vinici dozvídají díky 5G síti v reálném čase a na základě dat z dronů mohou okamžitě a cíleně reagovat. Projekt, který ve spolupráci se společnostmi Dronetech a Huawei odstartoval již v loňském roce, nyní vstupuje do druhé fáze, která chce nabídnout řešení například obcím či dalším firmám.

„V zemědělství čelíme v dnešní době mnoha výzvám,“ vysvětluje vinařka z Nussböckgut Beatrix Velechovská. „Zemědělství je velmi náročné na pracovní sílu, je těžké sehnat kvalifikované pracovníky a je důležité zacházet s rostlinami co nejšetrněji s ohledem na životní prostředí.“

Využití dronů výrazně snižuje množství použitých pesticidů a dalších chemikálií a zároveň podporuje efektivní nakládání s vodními zdroji, díky čemuž šetří nejen životní prostředí, ale i finanční prostředky vinařství.

„Drony s podporou umělé inteligence jsou důležitým krokem na cestě k udržitelnému zemědělství,“ doplňuje David Hopf, generální ředitel společnosti Dronetech.

„Společně s Huawei jsme vyvinuli řešení, které dokáže nejen masivně omezit používání pesticidů a hnojiv, ale také zvýšit efektivitu zemědělství a snížit náklady na pracovní sílu. To nám pomáhá stát se udržitelnější v rámci potravinového řetězce.“

Drony, které mají pomoci přetvořit současné zemědělství, jsou vybaveny speciálními RGB senzory s vysokým rozlišením, díky nimž lze informovat jak o celkovém stavu pole, tak i například o mezerách ve výsadbě. Multispektrální senzor pak pomáhá vyhodnotit celkové zdraví jednotlivých rostlin.

„Projekt společností Huawei a Dronetech využívající drony pro případy pěstování chřestu a vinné révy je prvním svého druhu v Rakousku, chceme zde analyzovat růst rostlin pomocí rozpoznávání obrazu v reálném čase a tím zvýšit sklizeň, produkci i kvalitu produktů,“ vysvětluje Andreas Reichhardt z rakouského ministerstva zemědělství, regionů a turismu.

Druhá fáze s názvem „Digital Sky“, do níž pilotní projekt tento měsíc vstupuje, se mimo jiné zaměřuje na vývoj konceptu sdílené ekonomiky pro služby dronů.

Drony a jejich řešení s využitím umělé inteligence by si pak mohli pronajmout potenciální zájemci z různých sektorů – vedle zemědělců například obce, podniky nebo soukromé osoby – pro širokou škálu aplikací od inspekce solárních panelů, řízení dopravy až třeba po detekci závad elektrického vedení.

„Nyní, když se technologie dronů ve spolupráci s Huawei ve vinařství Nussböckgut zajela, vyvíjíme v této druhé fázi službu pro sdílení dronů,“ vysvětluje Felix Müller, provozní ředitel společnosti Dronetech, podle nějž by si dané subjekty mohli technologie pronajmout skrze webový portál.

Erich Manzer, zástupce generálního ředitele Huawei Austria, v tomto vidí obrovský potenciál: „Technologie 5G byla vyvinuta pro tři hlavní oblasti aplikace: využití širokopásmových služeb, nízkou latenci a pro připojení milionů zařízení. S využitím dronů v kombinaci s AI a 5G lze mnoho procesů, které jsou náročné na zdroje – například údržbu či opravy – řešit efektivněji.“

Největší výzvou v masovém nasazování těchto technologií je v současné době síťové pokrytí, které je primárně koncipované pro koncové uživatele na zemi či v budovách. Pro drony, které se mohou pohybovat i několik desítek metrů nad zemí, se tak připojení musí optimalizovat.

„Chceme využít příležitostí digitální transformace, což vyžaduje optimální infrastrukturu. Právě proto je naším hlavním bodem 5G,“ dodává Reichhardt.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.