Huawei: Nejde jen o cenu, ale i o kvalitu

Názor
Je často opakovaným omylem, že telekomunikační operátoři se rozhodují jenom podle ceny a že tedy vybírají čínské výrobce. Jako kdyby v nás bylo zakořeněné, že co se vyrobí v Číně, musí být „levný šunt“. Přitom to už dávno není pravda.
V rádiové části sítě – tedy v technologiích, které lidé běžně vidí na střechách a stožárech – jde také o spotřebu energie a o velikost. Ilustrační foto: Pixabay.com

Investice do mobilních sítí jsou miliardové a než je každý operátor udělá, předchází jim pečlivý a podrobný proces výběru, kde se posuzuje především kvalita technologií. Společnost Huawei získala pozici největšího světového dodavatele telekomunikačních technologií nikoli proto, že je nejlevnější, ale protože si to odpracovala.

Společnost je jedním z největších světových investorů do výzkumu a vývoje. Loni to bylo 17 miliard dolarů, za posledních deset let pak 90 miliard dolarů. Ve vývoji pracuje skoro polovina ze 194 tisíc zaměstnanců společnosti.

Výsledkem je mimo jiné i to, že Huawei je na prvním místě v přihlašování nových patentů u Evropského patentového úřadu už několik let v řadě a s velkým náskokem – loni přihlásila 3 524 patenty. Patentové portfolio společnosti je jedno z největších v oblasti telekomunikačních technologií.

Podle studie společností Amplified a GreyB má Huawei největší, a to devatenáctiprocentní podíl na takzvaných standardních esenciálních patentech pro 5G, tedy na patentech, které jsou naprosto klíčové pro fungování sítí páté generace.

Zároveň má nejvíce patentů týkajících se čistě 5G sítí, které nejsou „zděděné“ po předchozích generacích. Řada těchto patentů se týká pochopitelně i zabezpečení sítí. 5G bude mít daleko kvalitnější úroveň zabezpečení, ať už se to týká monitoringu přístupu k síti, či šifrování provozu na všech úrovních.

PSALI JSME:
Hlad po rychlých datech. Koronavirus pozdržel nástup nových sítí

Operátoři, kteří technologie do své sítě integrují a kteří jsou ve finále zodpovědní za bezpečnost a integritu svých sítí, pak nejdou jen po nejnižší ceně, ta je samozřejmě jedním z faktorů, ale daleko důležitější je kvalita technologií a jejich podpora a údržba v průběhu životního cyklu.

Například v rádiové části sítě – tedy v technologiích, které lidé běžně vidí na střechách a stožárech – jde také o spotřebu energie a o velikost, protože nosnost držáků a střech není nekonečná a za elektřinu platí operátoři ročně stovky milionů.

Ve všech těchto ohledech patří Huawei mezi špičku, což je tím hlavním důvodem, proč se zákazníci rozhodují právě pro tuto společnost. A také důvodem, proč by omezení volné soutěže znamenalo pro české spotřebitele do budoucna snížení kvality telekomunikačních služeb, zvýšení jejich ceny a oddálení nasazení nejmodernějších technologií o několik let.

Autor je ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysokorychlostní sítě jsou klíčové pro firmy, pro uživatele až druhotně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru