Humanitární situace na Ukrajině je v zimě kritická, lidé se ale nevzdávají

Poškozená infrastruktura a přerušení dodávek elektrické energie přináší řadu problémů zejména obyvatelům ukrajinských měst. V zimním období se statisíce obyvatel ocitají bez světla, vytápění i tekoucí vody. Roste proto poptávka po zboží jako jsou generátory a ohřívače, které začínají být na trhu nedostatkové. Situaci na místě pomáhá řešit i humanitární organizace ADRA ČR.
Fotografie z města Boroďanka. Foto: ADRA ČR

„Na venkově se lidé s výpadky proudu vyrovnávají o něco lépe. Mnoho z nich například využívá tuhá paliva k vytápění. Narušení služeb ve městě má mnohem větší dopady, protože města jsou daleko více propojena. Například poškozený elektrický transformátor může okamžitě zastavit dodávku vody do celé čtvrti.

Na Ukrajině existuje centralizovaný systém ještě ze sovětské éry, což znamená, že celé čtvrti v hlavních centrech spoléhají na jedinou elektrárnu na výrobu tepla, teplé vody a v mnoha případech i elektřiny. S omezenými dodávkami tepla, vody a elektřiny je velmi těžké zvládat běžný denní režim,“ popisuje situaci na místě Andrej Arvensis, projektový manažer organizace ADRA, který se právě vrátil z monitorovací cesty na Ukrajině.

Humanitární pracovníci ADRA navštívili oblasti v okolí Kyjeva, včetně nejhůře zasažených měst na začátku války, Buča, Irpiň, Hostomel či Boroďanka. „Odvážím si smutné příběhy, drsné obrazy z míst kudy se přehnala válka, ale i naději v podobě usmívajících se lidí a touhy po obnově a návratu do alespoň trochu normálního života,“ shrnuje dojmy z cesty koordinátor humanitární pomoci, Josef Koláček.

Kromě problémů souvisejících s příchodem zimy a výpadky elektřiny podle nich místním nejvíce chybí zdravotnická i psychosociální pomoc, veřejné služby a infrastruktura obecně. V některých nedávno osvobozených městech a poblíž tzv. kontaktní linie je i problém s dostupností pitné vody a potravin.

ADRA Česká republika ve spolupráci s ADRA Ukrajina i dalšími partnery reaguje na aktuální potřeby obyvatelstva. Soustředí se nyní na podporu a opravu tzv. kolektivních center v relativně bezpečnějších částech Ukrajiny, kam směřují lidé, kteří přišli o domov. Jde např. o opravy oken, dveří, topení, střech, izolace a podobně. Dá se očekávat, že v důsledku nepříznivé situace ve městech se počet lidí v již tak zaplněných kolektivních centrech ještě znásobí.

Jednotlivcům ADRA poskytuje finanční podporu na opravu domů a bytů, nákup potravin a dalších životních potřeb. Distribuuje i teplé oblečení, spacáky, matrace, termodeky a připravuje dodávku generátorů a ohřívačů. V okolí Chersonu a Charkova ADRA distribuovala 39 000 litrů pitné vody a na Zakarpatí zajistila vodní vrt pro místní mateřskou školu.

„Všichni si přejí, aby to celé skončilo a nemuseli se bát o své rodiny a přátele, aby se mohli opět setkat se svými matkami, ženami a dětmi, které jsou v zahraničí, aby nemuseli zažívat ten skličující pocit, když se spouští sirény varující před leteckými útoky. Zároveň jsem ale měl pocit, že lidé se spojili, společnost se semkla a lidé si navzájem pomáhají více než kdy předtím. Nevzdali se a snaží se žít své každodenní životy. Převládá statečnost, odhodlanost a snaha pomoci jeden druhému,“ popisuje své pocity z aktuální situace Andrej Arvensis.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Na trh míří nová česká whisky Prádlo

Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a STOCK Plzeň – Božkov ji nově zařazuje vedle svých prémiových distribučních …

Hledání práce online: Tipy pro úspěch

Vítejte v digitálním věku, kde hledání práce online se stalo nejen běžnou praxí, ale i klíčem k úspěchu v kariéře. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy a triky, jak si zvýšit šance na úspěch při hledání práce …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).