Hygienici vědomě porušují zákon: Karanténa po telefonu nestačí

Hygienici to nemají jednoduché. Koronavirová doba je v žebříčcích popularity posunula za až někam za revizory MHD a exekutory, navíc svou práci nestíhají. A nemůže za to jen zpěvák Daniel Landa a jeho popichování v rámci akce Zlatý špendlík. Věnovat se všemu, co na ně navalila vládní opatření, nezvládali už od počátku pandemie. Soud teď rozhodl, že tím porušovali zákon, a to vědomě. Kdo všechno na to doplatil?
Pracovníci hygienických stanic nestíhají a neposílají lidem písemné rozhodnutí o tom, že jsou v karanténě. Pro živnostníky to může být kvůli odškodnění od státu problém. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud jste si prošli covidovou karanténou – a byl by div, kdyby ne –, určitě si to pamatujete. Někdo z okruhu lidí, s nimiž se stýkáte, onemocněl nebo měl alespoň pozitivní test. Protože je to zodpovědný člověk (vy ostatně jiné známé, přátele a příbuzné nemáte, pozn. aut.), nahlásil vás hygieně jako jeden ze svých kontaktů.

Následoval telefon, kde vás anonymní hlas informoval, že i vy máte na nějaký čas po legraci. Nemoc se u vás sice neprojevila, i vy jste ale zodpovědní, takže jste poslechli, zabarikádovali dveře a začali hledat kontakt na nějaký ten Košík nebo Rohlík. Nikdo jiný vám nákupy obstarat nemohl, když se všichni z vašeho okolí ocitli v karanténě stejně, jako vy.

Kromě toho jste nejspíš začali hledat, jaké kompenzace vláda aktuálně nabízí a které by se mohly vztahovat i na vás. Tak, jako náš čtenář, živnostník, který redakci faei.cz popsal svou hygienicko-covidovou anabázi.

PSALI JSME:
Virus vás poslal domů. Ale za kolik?

„V karanténě jsme se ocitli společně s přítelkyní, která stejně jako já neměla žádné příznaky, ale zato pozitivní test,“ popsal ve svém e-mailu. Ten jeho sice vyšel negativní, ale podmínky karantény společně dodrželi.

„Přítelkyně, která je v zaměstnaneckém poměru, pobírala nemocenskou. Ta se sice na mne vztahovala také, protože si dobrovolně platím pojištění, ale vyplácet bych si ji musel jako osoba samostatně výdělečně činná sám,“ vysvětluje.

Přišel tedy o dost peněz, protože schůzky se svými klienty nutné kvůli práci a následné fakturaci musel samozřejmě odvolat. Stát na podobné případy pamatoval odškodněním ve výši 500 Kč denně. Stačilo podat žádost na finanční úřad, a samozřejmě doložit, že karanténa skutečně proběhla. Jenže jak?

PSALI JSME:
Bude stát živnostníkům kompenzovat nařízenou preventivní karanténu?

„Uvědomil jsem si, že žádný písemný doklad nemám,“ vzpomíná čtenář. „Jen e-mail s žádankou na PCR test, který mi poslal ‚ÚZIS ‘, tedy ústav zdravotnických informací a statistiky. Ten ovšem finančnímu úřadu jako doklad nestačil.“

Už se chystal nad vším mávnout rukou a peníze oželet. „Berňák“ se ale podle něj choval tak vstřícně a tolik mu chtěl pomoci, že na jeho radu kontaktoval praktického lékaře a o písemné potvrzení požádal jeho. I když jej vystavil pouze na základě toho, že byl – rovněž ústně – informován o karanténě svým pacientem, tenhle papír pro úspěšné dokončení řízení stačil.

Podobnou zkušenost mají nepochybně stovky dalších živnostníků. Nejsou ale zvyklí řešit své obtíže před soudem. Mají jich kvůli nejrůznějším nedostatečně promyšleným krokům státního aparátu tolik, že by se asi vůbec nedostali k práci, která je živí.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Karanténa připravila o část příjmů téměř dvě pětiny Čechů

To studenti si servítky neberou. Jak informoval web Seznam Zprávy, jeden z případů, kdy byla karanténa nařízena jen telefonicky, se k soudu už dostal. Týkal se studenta Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích, jemuž vedení této školy oznámilo, že má být v karanténě letos v první polovině října.

První den karantény studen podstoupil PCR test na covid-19, který byl negativní. O den později ho kontaktovali zástupci českobudějovické hygienické stanice. Zároveň mu řekli, že mu nebudou písemné rozhodnutí posílat.

Student se obrátil na soud s tím, že se kvůli karanténě nemohl stýkat s dalšími lidmi, docházet na zaplacený kurz autoškoly nebo se připravovat na sezonu alpského lyžování, a že mu byla nařízena chybně. Českobudějovická soudkyně Tereza Kučerová, jak informoval web, na konci listopadu potvrdila, že hygienická stanice chybovala. A neoprávněně podle ní chybným postupem zasáhla do práv studenta.

PSALI JSME:
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.