Hypoteční banky si hrají s desetinkami procenta

Hypoteční a Komerční banka, jednička a dvojka na hypotečním trhu, v červnu zvýšily úrokové sazby. Po více než roce tak skončilo soustavné zlevňování, které se v dubnu zastavilo na dosud nevídané průměrné sazbě 2,11 %. Obě banky si hrají s desetinkami procenta a zdá se, že chtějí využít rekordního boomu na realitním trhu a něco na tom vydělat. Při vědomí své síly to prostě riskly a čekají, co se stane. A dopředu vědí, že při úrovni tuzemské finanční gramotnosti se nestane nic, čeho by se měly obávat. Spolupracující realitní kanceláře a makléři už to klientům nějak vysvětlí.

Hypotéka. Ilustrační foto: Pixabay

Ti chytřejší si pořídí hypotéku s úročením pod 2 %, jak mezi jinými nabízí třetí z gigantů tuzemského trhu, Česká spořitelna. „Vzhledem k tomu, že se zdroje na mezibankovním trhu zdražují, jde o ideální možnost, jak si výhodně zajistit velmi levnou sazbu na dlouhou dobu,“ láká Pavla Kozáková z tiskového centra spořitelny.

„Tlak na zvyšování sazeb u nás, stejně jako v jiných bankách, posiluje. Pro klienty je výhodné sjednat hypotéky co nejdřív, úrokové sazby skutečně s velkou pravděpodobností porostou,“ přidává se ředitel úvěrových produktů Equa bank Ondřej Hák.

Argumenty se zdražováním peněz na mezibankovním trhu patří k vábničkám, jež mají urychlit rozhodování klientů při koupi nemovitostí. Lepší už to nebude, říkají jinými slovy banky. Zapomínají ale dodat, že horší to letos taky nebude. Potvrzují to sami bankéři.

Jakékoli zdražování například vylučuje mBank. „Cena zdrojů na bankovním trhu průběžně mírně roste, ale nějaké zvýšení, které by v tuto chvíli ospravedlňovalo zdražení, nepozorujeme. Naopak jsme sazby od června snížili,“ uvádí manažerka hypotečních úvěrů mBank Martina Holúbková. „Tvrdá konkurence nedovolí výrazné zvýšení sazeb,“ dodává mluvčí Sberbank Radim Kovács.

O co tedy jde?

Suma nově sjednaných hypoték bude letos vyšší než v roce 2007, kdy i u nás vrcholila hypoteční horečka, kterou zchladila až americká hypoteční krize. Počty i objemy sjednaných hypotečních úvěrů rostou meziročně o desítky procent a hravě překonávají maxima z období před hypoteční krizí. Při tomto tempu banky letos sjednají úvěry za víc než 200 mld. Kč.

V meziročním srovnání například v dubnu počet klientů s hypotékou vzrostl téměř o čtvrtinu a celková suma sjednaných úvěrů stoupla o 34 % na 15,96 miliardy korun. Dosavadní rekord z roku 2007 (12,7 mld. Kč) letos banky překonaly o víc než 3 miliardy. Další 4 miliardy přidaly stavební spořitelny.

Nasycení lídři trhu tedy vypustili sondážní balonky a zkoušejí využít startu letošní horké sezóny k posílení zisků. Banky s malým podílem na trhu budou naopak držet sazby dole s cílem posílit tržní podíl. Další změny lze očekávat po sezóně na podzim. „Očekáváme tvrdý konkurenční boj a možné snížení sazeb,“ připouští ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

„Je to napůl hra. Umím si představit jak pětiprocentní růst, tak i záporné úročení hypoték. Banky budou bojovat zejména o klienty a svůj zisk vytvoří na doprovodných službách,“ říká David Kohout z realitní kanceláře Reality5. „Letos očekávám stagnaci úrokových sazeb s výjimkou marketingových akcí. Ceny nemovitostí jsou po dlouhé době reálné, zdaleka ne tak našponované jako v letech 2007 a 2008,“ dodává Kohout.

Také bankéři chlácholí, že se lidé nemusejí výrazného zdražení obávat. „Pokud ekonomiku nepostihne nějaký zásadní šok, nečekáme v krátkodobém horizontu prudký růst sazeb,“ potvrzuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Rizika

Při rychlém tempu nárůstu nových obchodů mohou některé finančním domy narazit na hranici svých kapacit a prostřednictvím ceny korigovat příliv poptávky a úrokové sazby mohou v některých bankách skutečně vzrůst.

Dalším rizikem, před kterým varuje i ČNB, je stále častější poskytování hypoték i lidem, kteří nemusí dlouhodobě udržet současné příjmy. Jisté je, že pokles nezaměstnanosti, důvěra v ekonomiku, růst příjmů, nízké úrokové sazby a reálné ceny nemovitostí nebudou trvat věčně. Mohou se hromadit neprodané byty klientů, kteří nedokázali stabilně splácet. Mohou se objevit vnější vlivy, které přibrzdí zatím křehký ekonomický růst. Délku ekonomických cyklů nedokáže nikdo předvídat.

ČNB, která vývoj na trhu pozorně monitoruje, například už dnes zvažuje omezení maximální výše a doby splatnosti úvěrů. Zatím centrální banka přistoupila pouze ke slovní intervenci, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy zasáhne s vyšší razancí. I když je dnes situace jiná než po pádu Lehman Brothers, rizika zůstávají stejná.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.