Hypoteční sazby stagnují, čekají na další krok ČNB

Hypotéky se po květném zdražení na začátku června vrátily ke stagnaci. Průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu klesla o dva bazické body na 6,3 procenta.
Hypotéky se po květném zdražení na začátku června vrátily ke stagnaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s průměrnou nabídkovou sazbou před dvěma lety je stále o 3,9 procentního bodu vyšší. Hypotéky se tak dál pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století.

Nejdražší jsou hypotéky do 80 procent ceny nemovitosti fixované na jeden rok, jejichž sazba stagnuje na 6,67 procenta. Sazby hypoték s fixací na pět let se snížily o pět bazických bodů na 6,01 procenta a s fixací na deset let o čtyři bazické body na 6,08 procenta. Hypotéky fixované na tři roky jako jediné zdražily, ale pouze o jeden bazický bod na 6,44 procenta, vyplývá ze Swiss Life Hypoindexu.

Bez výrazné změny zůstala i měsíční splátka, která u průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní dosahuje 23 195 korun.

To je o 47 korun méně než v květnu. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7 700 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.

Otázkou zůstává, jak se bude hypoteční trh vyvíjet dále. Česká národní banka (ČNB) na začátku měsíce zrušila jedno limitující omezení pro zájemce o hypotéku, konkrétně jde o ukazatel DSTI určující poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele.

Od 1. července tento limitující požadavek, kvůli kterému hypotéku nedostalo mnoho zájemců, platit nebude. Zájem o hypotéky by se tak od léta mohl opět o něco zvednout. Nemyslím ale, že by k tomu došlo. Proti totiž budou hrát hlavně dva faktory.

Za prvé je léto z pohledu hypotečního trhu vždy klidnějším obdobím. Lidé si užívají volno a dovolené a řešení bydlení nechávají na později. Ještě zásadnější je ale výše hypoteční sazby. Ty se odvozují od základních úrokových sazeb určovaných ČNB, která je už od loňského jara drží na rekordních úrovních.

Aby hypotéky zlevnily, musely by tyto sazby klesnout. To se ale s největší pravděpodobností nechystá, naopak někteří členové bankovní rady ČNB opakovaně mluví o nutnosti jejich dalšího zvýšení. To by sebou přineslo ještě dražší hypotéky.

Pokud by k tomu opravdu došlo, dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší. Mnohé domácnosti totiž jeho pořízení financují právě prostřednictvím hypotéky. Ta ale pro ně může být po dalším případném zdražení ještě více nedostupná.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB