Hypoteční trh dál hledá své dno, v září propadl o 82 %

Názor
Zájem o hypotéky letos dramaticky klesá. Banky v září poskytly hypotéky v celkovém objemu 7,16 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 82 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA).
Nové byty v Praze nyní v drtivé většině případů kupují lidé s vlastními finančními prostředky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Propad zájmu o hypotéky přitom zrychluje. Objem i počet poskytnutých hypoték se totiž letos v září v porovnání s předchozím srpnem snížil zhruba o 30 procent. Zvláště zarážející je to hlavně proto, že září bývalo z hlediska hypoték vždy o něco silnější, než druhý prázdninový měsíc.

Jednoznačným viníkem propadu hypotečního trhu jsou velmi vysoké úrokové sazby. Ty navíc podle Hypomonitoru ČBA v září u nových hypoték bez refinancování ještě nepatrně vzrostly na aktuálních 5,83 procenta, v srpnu přitom průměrná úroková sazba činila 5,76 procenta. Ještě před rokem byla tato sazba podle stejného ukazatele dokonce jen 2,3 procenta. Hypotéky tak zdražují už více než rok a půl v řadě.

Kromě výrazně dražších hypoték za útlumem stojí také obavy z nejisté budoucnosti. Nevídaně vysoká dvouciferná inflace a hlavně extrémní mnohonásobné zdražování energií vede mnoho domácností, které o pořízení bytu uvažovaly, o odložení této velké a často životní investice.

To se ostatně ukazuje i na realitním trhu, jehož vývoj kopíruje vývoj trhu hypotečního. Podle aktuálních dat Ekospolu prodej nových bytů v Praze letos ve srovnání s loňským rokem propadl o dvě třetiny a je nejhorší za posledních patnáct let.

PSALI JSME:
Hypotéky nepatrně zlevnily, domácnosti rozdíl nepoznají

Je to pochopitelné, protože mnohé domácnosti financují své nové bydlení pomocí hypotéky. Ta je však nyní nedostupná i pro střední třídu, což znepřístupňuje vlastní bydlení stovkám tisíc zájemců.

Nové byty v Praze tak v drtivé většině případů nyní kupují lidé s vlastními finančními prostředky, které se investicí do nemovitosti snaží ochránit před vysokou inflací. Byt představuje jednu z mála vhodných investic, kde je nárůst hodnoty v dlouhodobém horizontu vyšší než inflace.

Současné vysoké hypoteční úvěry však představují problém i pro ty, kteří už hypotéku mají. Desítkám tisíc klientů totiž letos končí fixační období s výhodnější sazbou. Nové podmínky, které jim nyní banky nabídnou, ale znamenají výrazný zásah do rodinných rozpočtů. U průměrné třímilionové hypotéky letos jen na splátkách ročně zaplatí až o 85 tisíc korun více, než by zaplatili s loňskou úrokovou sazbou.

Přestože je současná doba velmi turbulentní a nejistá, nedá se očekávat, že by se něco jen tak brzy změnilo. Hypoteční úroky jsou totiž vázány na základní úrokové sazby centrální banky, které jsou také rekordně vysoko a nejspíš jen tak neklesnou. Drahé hypotéky a nedostupné vlastní bydlení tak s námi bohužel ještě minimálně nějaký ten měsíc zůstanou.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.