Hypoteční trh dál vadne, stavba bytů taky

Analýza
Objem nově poskytnutých hypoték (těch skutečně nových, bez refixace, pozn. aut.) spadl v červenci pod deset miliard korun. Tak nízké číslo jsme viděli naposled na začátku roku 2016, kdy ovšem ceny nemovitostí byly daleko mnohem nižší. 
Aktuální boom zahajování bytů trvá už přes rok, a přesto v počtu dokončených bytů bohužel žádný počínající boom vidět není. Ilustrační foto: FAEI.cz

Propad oproti červnu nelze svést jen na sezónnost: Ano, červenec bývá slabší než červen, ale v průměru za několik předcovidových let to bylo o 20 procent, kdežto letos je to o téměř 40 procent. Roli tedy jistě hrají i fundamentální důvody:

Zdroj: Česká spořitelna

(a) Únava trhu. Po hektickém loňském roce není divu, že je poptávka poměrně vyčerpaná.

(b) Špatná nálada. Prudce rostoucí ceny energií a vůbec všeho jistě berou chuť se zadlužit mnoha domácnostem, které by – čistě finančně vzato – v tuto chvíli na získání úvěru měly.

(c) Vysoké úrokové sazby. Průměrná sazba z nových hypoték podepsaných v červenci činila 5,49 procenta. Jde o sazbu, která byla dohodnuta obvykle na začátku jednání o hypotéce, tj. někdy před měsícem nebo dvěma, takže aktuální sazby pro toho, kdo by teď začal žádat o hypotéku, už můžou být jinde – nejspíš o něco výš.

Na základě naší prognózy mezibankovních úrokových sazeb se nicméně zdá, že růst průměrné sazby z nových hypoték se do podzimu zastaví, a to na hladině lehce nad šesti procenty, načež ještě letos začne jejich pokles.

Prudkému přibrzdění hypoték odpovídá i poslední vývoj ve výstavbě bytů: Zatímco do letošního května úhrn nově zahájených bytů po řadu měsíců prudce rostl až na léta nevídanou úroveň 48 tisíc, v červnu tento růst asi o tisíc bytů přibrzdil.

Zdroj: Česká spořitelna

Počet dokončených bytů má obvykle zpoždění, a to cca rok. Proto je zvláštní, že aktuální boom zahajování bytů trvá už přes rok, a přesto v počtu dokončených bytů bohužel žádný počínající boom vidět není.

Může jít o důsledek nedostatku některých stavebních materiálů potřebných k dokončení bytů. Ale možná jde taky o efekt vyprázdněných kapes stavebníků, kteří po prudkém nárůstu cen stavebnin na dokončení bytu prostě nemají a dodatečnou hypotéku si vzít nechtějí, nebo – pokud šli s tou původní příliš „na krev“, tj. bez rezervy – si ji ani vzít nemůžou.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Hypotéka i spoření za stejnou úrokovou sazbu? Při současné výši inflace realita

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.