Hypoteční trh pokračuje v růstu

Zájem o hypotéky v Česku letos nepřestává, meziročně se stále zvětšuje zhruba na dvojnásobek. Tuzemské banky a stavební spořitelny během května poskytly hypoteční úvěry za 23,7 miliardy korun, což představuje meziměsíční nárůst o rovných osm procent. Meziročně je to o 92 procent více.
Z pohledu posledních dvou dekád zůstávají hypoteční sazby stále nadprůměrně vysoké. Na podobných či ještě mírně vyšších úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Objem poskytnutých hypoték se tak dostal na nejvyšší úroveň od března 2022. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 20,1 miliardy korun po dubnových 18,8 miliardy korun a poprvé od března 2022 překonal dvacetimiliardovou hranici. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak byl 3,6 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték v květnu činil 5 543. I to je nejvyšší hodnota od března 2022, kdy banky a stavební spořitelny poskytly necelých 7,5 tisíce nových hypoték. Průměrný měsíční počet nových hypoték se v loňském roce pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tisíce, zatímco v roce 2020 činil kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v květnu opět mírně klesla, když se dostala na 5,07 procenta z dubnových 5,1 procenta. Hypotéky tak sice zůstávají na nejnižší úrovni od přelomu let 2021 a 2022, jejich zlevňování ale zpomalilo tak výrazně, že se dá mluvit o stagnaci hypotečních sazeb.

Průměrná výše hypotéky v květnu vzrostla na 3,63 milionu korun a opět tak o něco posunula rekordní hodnotu. Překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021, kdy průměrná výše hypotéky činila 3,46 milionu korun. Tento růst umožňuje hlavně to, že klienti díky zmírnění limitů ze strany České národní banky (ČNB) dosáhnou na vyšší hypotéku. Vliv mají i vyšší ceny nemovitostí.

Zlevňování hypoték, které se ale v poslední době prakticky zastavilo, má pozitivní vliv na celý realitní trh. Ten je na klientech financujících koupi nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru poměrně závislý, dlouhodobě tvoří většinu kupujících. Oživení pozorujeme i v Praze u nových bytů, kde poptávka v letošním roce vzrostla o desítky procent.

Vzhledem k tomu, že ČNB snižuje základní úrokové sazby rychleji, než klesají ty hypoteční, prostor pro další výraznější zlevnění hypoték tu stále je. Doufejme, že ho banky co nejrychleji využijí a sníží hypoteční sazby ještě více. Nejen že získají nové klienty, ale pomohou tím zlepšit dostupnost vlastního bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB