Hypoteční trh se v březnu oživil na nejlepší hodnoty za půl roku, meziročně však stále ztrácí

Názor
Hypoteční trh, který si v minulých měsících sáhl na dno, se od něj pravděpodobně alespoň na čas odrazil. Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly v březnu roku hypoteční úvěry v celkovém objemu 12,6 miliardy korun, což je meziměsíčně o vysokých 60 procent více.
Drahé hypotéky mají kromě potenciálních zájemců o koupi nemovitosti zásadní dopad také na stovky tisíc domácností, které letos čeká refinancování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň jde o nejvyšší hodnotu od poloviny loňského roku. Meziročně však objem hypoték zůstává o 60 procent níže než loni v březnu. Za celý loňský rok se objem poskytnutých hypoték propadl o 64 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu dosáhl 10,3 miliardy korun po únorových 6,5 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 2,3 miliardy korun oproti únorovým 1,3 miliardy korun.

Banky v březnu poskytly 3 485 nových hypotečních úvěrů, což je o 1 196 hypoték více než v únoru. Počet hypoték tak byl letos v březnu nejvyšší od loňského června. Pokud však tato čísla srovnáme s minulými roky, zjistíme, že zájem o hypotéky je stále velmi nízký. Průměrný počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem šesti tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

PSALI JSME:
Hypoteční sazby stagnují a drží se na historických maximech. Doplácí na to realitní trh

Zájem o hypotéky by mohlo oživit hlavně zlevňování hypoték, průměrná hypoteční sazba totiž nepatrně zlevňuje už třetí měsíc v řadě. Úroková sazba sice u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v březnu mírně poklesla, a to z 5,9 na 5,86 procenta a je tak nejnižší od loňského října.

Stále se ale pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent. Nějaké výraznější zlevnění se přitom v nejbližší době čekat nedá.

Úroky u hypoték se odvozují od základních úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou, která však avizovala, že je v nejbližší době snižovat nebude. Prostor pro větší pokles hypotečních sazeb tu tak v nejbližších měsících nebude.

PSALI JSME:
Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia

Drahé hypotéky mají kromě potenciálních zájemců o koupi nemovitosti zásadní dopad také na stovky tisíc domácností, které letos čeká refinancování. Oproti výhodným úrokům z let minulých letos zaplatí na splátkách o tisíce korun měsíčně navíc. Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru mírně vzrostla na 2,95 milionu korun.

Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 24 660 korun. Při dvouprocentním úroku pak klient za stejnou hypotéku měsíčně zaplatí 18 974 korun. Pokud bude domácnost nyní refinancovat z dvouprocentního úroku na současný průměr, zaplatí o 5 686 korun měsíčně více.

Propad hypotečního trhu dopadá také na nemovitostní trh, i ten loni zásadně zbrzdil. Podle dat Ekospolu prodej nových bytů v Praze loni propadl o dvě třetiny a je nejhorší za posledních 20 let. Zásadně se na tom projevil právě propad hypotečního trhu. Zatímco dříve nový byt financovala prostřednictvím hypotéky polovina klientů, loni se jejich podíl propadl na zhruba deset procent.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Špatná zpráva pro realitní trh, hypotéky jen tak nezlevní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB