Hypoteční trh stále zůstává utlumený, průměrná sazba hypoték opět nepatrně vzrostla

Názor
Hypoteční trh v Česku se stále potácí u dna. Po mírném březnovém oživení se v dubnu opět vrátil ke stagnaci na nízkých úrovních. Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly v dubnu roku hypoteční úvěry v celkovém objemu 10,6 miliardy korun, což je meziměsíčně o 16 procent méně.
Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru ČBA mírně vzrostla nad třímilionovou hranici. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně byl objem hypoték ve čtvrtém měsíci letošního roku o 40 procent nižší. Už před rokem přitom hypoteční trh meziročně ztrácel. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 8,8 miliardy korun po březnových 10,3 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 1,8 miliardy korun oproti březnovým 2,3 miliardy korun.

Zájem o hypotéky bývá v dubnu pravidelně o něco nižší než v březnu, nicméně oproti situaci před vypuknutím koronavirové pandemie jsou objemy hypoték stále o polovinu nižší. A to i přesto, že ceny nemovitostí neustále rostly.

PSALI JSME:
Hypotéky opět zdražily, jsou dvakrát dražší než před dvěma lety

Banky v dubnu poskytly 2,9 tisíce nových hypotečních úvěrů, zatímco ještě v březnu jich bylo takřka 3,5 tisíce. Pokud tato čísla srovnáme s minulými roky, zjistíme, že zájem o hypotéky je stále velmi nízký. Průměrný počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem šesti tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru v dubnu zastavila předchozí tříměsíční nepatrné zlevňování, když mírně vzrostla z 5,86 na 5,89 procenta. Stále se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent.

PSALI JSME:
Zamrazilová: Úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu

Nějaké výraznější zlevnění se přitom v nejbližší době čekat nedá. Úroky u hypoték se odvozují od základních úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou (ČNB), která opakovaně avizovala, že je v nejbližší době snižovat nebude, naopak stále více mluví o dalším zvyšování. Prostor pro zásadní pokles hypotečních sazeb tu tak v nejbližších měsících nebude.

To dopadne nejen na hypoteční trh, ale i ten realitní. Většina zájemců o nové bydlení už na hypotéku nedosáhne a bude se muset spokojit s nájemním bydlením. Tento přesun z vlastnického do nájemního bydlení zvýší atraktivitu nemovitostí pro drobné i velké investory. Ti v nich nebudou hledat jen ochranu peněz před stále velmi vysokou inflací, ale také vyšší zhodnocení investice díky rostoucím cenám nájmů.

PSALI JSME:
Vysoké sazby ČNB zdražují firmám úvěry a lidem znepřístupňují bydlení

Drahé hypotéky výrazně zasáhnou také rozpočty desítek tisíc domácností, kterým letos končí fixační období. Oproti výhodným úrokům z let minulých letos zaplatí na splátkách o tisíce korun měsíčně navíc.

Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru mírně vzrostla nad třímilionovou hranici. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 25 146 korun. Při dvouprocentním úroku, který mohl získat v minulých letech, pak klient za stejnou hypotéku měsíčně platil 19 312 korun.

Pokud bude domácnost nyní refinancovat z dvouprocentního úroku na současný průměr, zaplatí o 5 834 korun měsíčně více. Splátky hypotéky tak z rodinného rozpočtu vytáhnou ročně o více než 70 tisíc korun navíc. Pro představu: To je více než jedenapůlnásobek průměrné měsíční mzdy v ČR.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
MMF varuje před rychlejším propadem cen nemovitostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.