Hypotéka dnes může mít větší smysl, než před lety. Kupci mají silnější pozici

Analýza
Máme za sebou jeden z nejrychlejších růstů úrokových sazeb v novodobé historii. Přirozeně se to promítá i do oblasti hypoték a zájmu o ně, kdy zažíváme výrazný útlum úvěrů na bydlení. Na trhu ale vidíme náznaky pozitivního vývoje, který by mohl učinit hypotéky dostupnějšími a opět více žádanými. Současná situace dává do rukou i silnější karty zájemcům o koupi nemovitosti.
Když hodnota peněz výrazně klesá, je výhodnější peníze dlužit, protože se snižuje i reálná hodnota dluhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) přestala zvyšovat úrokové sazby a její nové vedení v čele s guvernérem Alešem Michlem prozatím potvrzuje, že není příliš nakloněno růstu sazeb jako nástroji pro krocení inflace.

Výše sazeb ovlivňuje cenu peněz nejen pro běžné klienty, ale i cenu zdrojů pro banky. To dává nyní bankám prostor pro akční nabídky hypoték, kdy bychom se mohli dostat u typických úvěrů ve výši 80 procent hodnoty nemovitosti s fixací na pět let pod hranici šesti procent. U zajímavých obchodů by mohlo dojít dokonce k výraznějšímu zlevnění úrokové sazby, ale to platí v individuálních případech.

Za současné vysoké inflace dává smysl i dražší hypotéka

Ano, asi většina z nás má v živé paměti hypotéky s úrokovou sazbou za něco málo přes jedno procento, které byly na trhu dostupné v podstatě nedávno. V porovnání s tím je cokoliv okolo šesti procent hodně, ale paradoxně v dnešní situaci dává takový úvěr ještě větší ekonomický smysl, než před lety. Důvodem je nynější téměř dvacetiprocentní inflace.

PSALI JSME:
Inflace v Česku zaostala za očekáváním

V takovém scénáři, kdy hodnota peněz výrazně klesá, je výhodnější peníze dlužit, protože se snižuje i reálná hodnota dluhu. Dnešní nastavení je skutečně ojedinělé a ani v krizovém roce 2008 tu takové podmínky nebyly. Tehdejší inflace dosahovala 6,3 procenta a úrokové sazby hypoték byly 5,6 procenta.

Strašákem nemusí být výše sazby ani z dlouhodobého pohledu, až inflace takto vysoká nebude. Banky budou svolné u spolehlivých klientů, o které nebudou chtít přijít, o výši sazby jednat. Samozřejmě, dostupnost hypoték se výrazně snížila, ale zároveň máme velmi dobře fungující trh práce a růst příjmů je stabilní.

Opět lze získat slevu 

Stejně, jako ochladly v letošním roce hypotéky, poklesl i zájem o nemovitosti. Na domy, byty ani chalupy k prodeji dnes už nestojí zástupy zájemců a počet nabízených nemovitostí k dispozici roste.

PSALI JSME:
Hypotéky začnou během několika měsíců zlevňovat. Vyplatí se počkat

Kupující mají nyní mnohem lepší pozici, než třeba před rokem. Nejenže se postupně zvětšuje nabídka nemovitostí, ale po letech lze opět vyjednávat o ceně, kdy není nereálné dosáhnout výraznější slevy, a to někdy větší, než jednotky procent.

Poohlížíte-li se po nemovitosti, máte dostatečný stabilní příjem a nějaké úspory, dnešní doba je vám nakloněna, a to především pokud se dokážeme podívat na věc z dlouhodobého hlediska, tedy za horizont inflace.

V pestřejší nabídce máte možnost najít si nemovitost, která bude splňovat vaše požadavky, nebo si bydlení vylepšit z hlediska rekonstrukce či pořízení řešení, které zvýší vaši energetickou soběstačnost, jako jsou solární panely, tepelná čerpadla či zateplení fasády. I tomu může hypotéka, případně úvěr ze stavebního spoření dobře posloužit.

PSALI JSME:
Střešní fotovoltaika jde na dračku. Instalační firmy nestíhají

Pro ty, kteří mají větší úspory a chtějí je nechat zhodnocovat, dává stále smysl pořídit byt na pronájem s pomocí menšího hypotečního úvěru. Velká hypotéka na koupi investičního bytu dnes moc smysl nedává, ale její menší podíl může být naopak výhodný. Hlad po nájemním bydlení, obzvlášť ve velkých městech, roste a majitelé rozhodně nebudou mít o zájemce nouzi.

Vyplatí se čekat, jak se situace vyvine a ceny ještě více poklesnou? Ano i ne. Situaci vidím hodně v rovině individuální úvahy a přišla doba, kdy se určitě vyplatí rozhlížet a využít příležitostí, které tento nový prostor otevírá.

Nečekám žádné dramatické propady cen nemovitostí, i když korekce na trhu už letos běží. To otevírá prostor pro vyjednávání o ceně při koupi. Ale plošné propady cen mi zatím nepřijdou reálné. Jsem naopak přesvědčen, že dnes koupené nemovitosti, třeba právě v kombinaci s nájmem, se za pár let zhodnotí bezpečněji než cokoliv jiného. Dodejme ale, že jde samozřejmě o dlouhodobější pohled.

Autor je hypoteční expert společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí začnou letos klesat. Až o pět procent

Zavřít reklamu ×
  1. Vysoká inflace přejde příští rok, ceny nemovitostí poletí dolů protože na hypotéky při současných cenách nikdo nemá. Ale chápu, broker trust má hlad

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.