Hypotéka na 90 procent ceny ještě žije. Banky si však zájemce pečlivě vybírají

S očekáváným dnešním zvýšením základní úrokové sazby Českou národní bankou (ČNB) se stále hovoří o jakémsi posledním zvonění výhodných hypotečních úvěrů na bydlení. Jenže ve skutečnosti nejsou hlavní příčinou postupně rostoucí sazby, ale zejména nedostupnost hypoték z hlediska množství vlastních příjmů a celkové bonity, na kterou nyní banky dle doporučení ČNB nahlížejí velmi pečlivě.

A právě nedostatek vlastních prostředků je pro zájemce o bydlení v Praze tou největší překážkou. Přitom je ale stále ještě možné využít hypotéku na 90 procent kupní ceny a ti, kteří hledají novostavbu v Praze tak nemusí shánět statisíce navíc. Banky totiž mají s těmito klienty dobrou zkušenost a vědí, že je u nich delikvence, tedy neschopnost splácet, prakticky nulová.

O dostupnosti bydlení se mluví zejména v souvislosti s pořízením vlastního bydlení. Často je slyšet z různých stran argument, že na vlastní bydlení lidé nedosáhnou, a tak se musí spolehnout na nájem. Přitom ve skutečnosti je zejména v Praze rozdíl mezi splátkou hypotéky a nájmem jednoznačně ve prospěch úvěru. Navíc se jedná o velmi konzervativní investici, která představuje velmi solidní zajištění do budoucna. Hodnota nemovitosti je navíc před schválením úvěru důsledně prověřena odhadcem banky, což svědčí to o tom, že jsou ceny nastaveny správně a odpovídají kvalitě dané nemovitosti.

Díky tomu, že stavíme byty prakticky po celé Praze, máme dokonalý přehled nejen o situaci v oblasti cen nového bydlení, ale sledujeme samozřejmě také vývoj nájmů v dané lokalitě. Lze to demonstrovat na příkladu aktuálně nabízeného projektu Central Group ve Stodůlkách. Tady vyjde pronájem třípokojové novostavby na 23.000 Kč bez poplatků. Pokud si ale zájemce pořídí obdobný byt na hypotéku na 30 let, bude měsíční splátka při složení desetiprocentní akontace a pětileté fixaci přibližně o 3 tisíce nižší,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

90procentní hypotéka tak stále na trhu s nemovitostmi své místo, banky si ale pečlivě vybírají, komu ji poskytnou. „Asi jako jediný developer máme velmi podrobně a zároveň naprosto transparentně zveřejněné veškeré informace o možnostech financování. Klienti si tak mohou velmi snadno spočítat, jaké podmínky prostřednictvím námi sjednaného hypotečního úvěru získají. Vzhledem k tomu, že je delikvence ve splácení u našich klientů prakticky nulová, dokážeme pro ně s bankami vyjednat a garantovat 90procentní hypotéku, která nemá takové nároky na vlastní prostředky, uvedla Tomášková.

Podíl klientů s hypotékou meziročně vzrostl

Dalo by se očekávat, že podíl zájemců, kteří na hypotéku nedosáhnou, bude s rostoucími cenami a novými regulacemi ČNB klesat. Podle průzkumu, který má Central Group k dispozici, je však rok 2018 ještě silnější, než rok 2017. „Zatímco v loňském roce využilo financování hypotečním úvěrem 43 procent našich klientů, letošní čísla atakují hranici 50 procent. Před pěti lety bylo dokonce o 10 procent hypoték méně. Svědčí to zejména o tom, že jsou aktuální podmínky financování našich novostaveb stále velmi atraktivní, dodala Tomášková.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru