Hypotéky budou nejdražší v historii, na více než tři roky úvěr nefixujte

Názor
Česká národní banka (ČNB) svou jestřábí politikou opět zvedla sazby o 0,75 procentního bodu a zároveň avizovala, že by mohla se strategií zvyšováním sazeb skončit. Cílem zvyšování sazeb je mimo jiné dosáhnout posilování koruny a zmírnit tak importovanou inflaci.
Při současných sazbách není dobrá volba fixovat úroky u hypoték na více než tři roky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bohužel, kvůli vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka, že ČNB možná již zvyšovat sazby nebude, česká koruna oslabila, což jde do protisměru zamýšlené strategii a může být důvodem pro další zvyšování sazeb. Koruna nyní oslabuje a testuje hranici 24,40 korun za euro s tím, že se již pohybovala na úrovních 24,20 korun za euro.

Je zřejmé, že ČNB nemá jednoduchou pozici a už dnes je i pod silným celospolečenským tlakem, což může být důvod k ukončení jestřábí politiky. Věřím, že rada ČNB bude silná a bude si pevně stát za svým hlavním důvodem své existence, což je péče o měnovou stabilitu. Podle našeho předpokladu ČNB v březnu dále přistoupí k dalšímu zvýšení, a to minimálně o 0,5 procenta.

Důvodů je několik. Dle statistik národní banky vystoupí inflace v letošním prvním čtvrtletí až k deseti procentům, což je stále při současných sazbách velmi velký rozdíl a reálné sazby jsou v záporu. Naše „křišťálová koule“ říká, že se se sazbami můžeme dostat vysoko přes pět procent do konce prvního pololetí 2022, a to právě z důvodu této již pádivé inflace.

PSALI JSME:
Drahé hypotéky a inflace zvednou nákupy bytů za vlastní

Podle vývoje inflace v polovině roku se ČNB dál rozhodne, co se sazbami. Nejreálnější jsou dva vývoje. Buď ponechá sazby mezi pěti až šesti procenty bez dalšího zvyšování do konce roku, anebo pokud se inflace v červnu a červenci „umoudří“ k úrovni pěti procent, může se centrální banka rozhodnout sazby snížit blíže směrem ke čtyřem procentům.

V návaznosti na manipulaci se základními sazbami je dobré si říct odpověď na věčnou otázku fixací u hypotečních úvěrů. Před rokem při ještě „nízkých“ sazbách jsme doporučovali až 10letý fix. Nyní s rychlostí zvyšování sazeb vyvstává zajímavá otázka, jaký fix je v dnešní době nejvýhodnější zvolit.

Nabízí se zde opět dvě varianty. V současných nejvyšších sazbách za posledních 20 let zvolit fix na jeden rok a počkat si na možné snížení sazeb na konci roku s tím, že refix za rok může být níže. Anebo zvolit variabilní hypotéku, chvilkově si připlatit vyšší sazbu a s koncem jestřábí strategie chytit dno sazeb a až tam zafixovat.

PSALI JSME:
Zdražování hypoték zrychlí a dostupnost bydlení klesne

Při současných sazbách není dobrá volba fixovat úroky u hypoték na více než tři roky. Je velmi pravděpodobné, že se globálně sazby musí ustálit někde v intervalu mezi jedním a půl až třemi procenty, kde je běžná, vyvážená úroveň sazeb pro zdravé ekonomiky.

Z tohoto důvodu vidíme vyvážené sazby pro další dva roky na úrovni 3,5 procenta tak, aby sazba nepodvazovala růst ekonomiky. Toto všechno je naše křišťálová koule, vše rozhodne vývoj inflace v prvním pololetí tohoto roku. Uváděné scénáře jsou čistě v teoretické rovině.

Je reálně možné, že základní sazby dosáhnou vrcholu v první polovině letošního roku a buď je na těchto úrovních ČNB chvíli ponechá, anebo začne lehce sazby snižovat. Proto nejlepší fix dnes vidíme maximálně rok, či pro odvážnější variabilní hypotéky. U variabilní hypotéky je riziko doběhnutí vyšších sazeb do nabídek bank, kde se nabídkové sazby mohou vyhoupnout i nad šest procent.

Autor hlavní ekonom Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kam může vystoupat sazba z nových hypoték?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB