Hypotéky jsou nejdražší za posledních pět let

Názor
Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pěti lety, v únoru 2014. Počet nově sjednaných hypoték v lednu klesl na své minimum rovněž za pět let, za celé období od ledna 2014.
V letošním roce průměrná sazba hypoték neporoste tak rychle jako loni. Foto: Pixabay

Češi ztrácí zájem o hypotéky kvůli přísnější regulaci jejich poskytování platné od loňského října. Ta od možnosti získat hypotéky odstřihla až dvacet procent domácností. Například v Praze je nyní obtížné dosáhnout na hypotéku i pro řadu domácností s celorepublikově nadprůměrným příjem.

Roli pochopitelně hraje také růst úrokových sazeb hypoték a fakt, že se domácnosti ve velké míře hypotékami „předzásobovaly“. Důvodem byla právě vyhlídka na přísnější regulace a růst úrokových sazeb. Řada domácností tak své rozhodnutí vzít si hypotéku uspíšila a nyní se naplno projevuje kompenzační propad.

PSALI JSME:
Hypotéky v prosinci zdražily nejvýrazněji za více než deset let. Opravdu prohloupil ten, kdo si ji nesjednal včas?

V letošním roce však průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – neporoste tak rychle jako loni, kdy od ledna do prosince vzrostla z 2,28 na 2,91 procenta. Důvodem je zastavení růstu tržních úrokových sazeb, a posléze dokonce jejich propad. K tomuto zvratu došlo loni v říjnu, resp. v listopadu. Od té doby mírně poklesla například dvanáctiměsíční sazba mezibankovního trhu PRIBOR. Poklesl také výnos desetiletých dluhopisů vlády v ČR.

Pokles sazeb souvisí s vývojem na světových trzích. Na nich právě od posledního loňského čtvrtletí ochabla inflační očekávání, což zastavilo, či dokonce zvrátilo růst tržních úrokových měr. Kvůli propadům burz na přelomu roku pak od plánu na další zvyšování úrokových sazeb upustila samotná americká centrální banka. Se svými plány na zvyšování úroků přibrzdila vlivem tohoto vývoje i Česká národní banka.

PSALI JSME:
Nahlédněte do hypotéční kuchyně. Kalkulačky mohou šálit

Díky poměrně příznivému lednovému vývoji na akciových trzích zejména v USA a díky vyhlídkám na možný smír v obchodní válce mezi USA a Čínou začaly tržní úrokové sazby v ČR v poslední době opět růst. Stále se však nacházejí pod úrovní svého mnohaletého maxima z loňského podzimu. A je otázka, zda toto maximum letos vůbec překonají. Vzhledem k ekonomickému zpomalení eurozóny, které oddaluje zahájení růstu úrokových sazeb v eurozóně, se zatím zdá, že ne.

Na trhu je navíc kvůli předloni skončené intervenci ještě větší nadbytek korun, než před jejím zahájením. Tento nadbytek zvyšuje poptávku po českých dluhopisech, což vytváří tlak stlačující jejich výnosy. Průměrná sazba hypoték je přitom z tržních úrokových sazeb nejvýrazněji korelována s výnosem dlouhodobých tuzemských vládních obligací. Přebytek korun na trhu tak v důsledku rovněž tlumí tempo růstu hypotečních úroků. To vše ovšem znamená, že ani průměrná sazba hypoték by letos příliš růst neměla. Koncem roku 2019 tak lze očekávat průměrnou sazbu hypoték kolem úrovně 3,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři se chystají, že lidé nebudou mít na zdražené hypotéky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Vystoupení šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na konferenci v Sintře žádná šokující odhalení nepřineslo. Lagardeová prohlásila, že ECB bude od 1. července flexibilní, pokud jde o způsob, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Autem do Chorvatska: Kde se tvoří kolony, kde levně natankovat

Obrazem
Do Chorvatska každý rok cestují na dovolenou stovky tisíc českých turistů. Nemalá část jede k jadranským plážím, krásné přírodě a unikátním památkám vlastním autem. Zkraje letní sezony jsme cestu po silnicích a dálnicích vyzkoušeli a zde jsou naše poznatky a postřehy. Například natankovat se vyplatí ve Slovinsku.