Hypotéky: Naposledy pod dvěma procenty?

Analýza
Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů na tuzemském trhu byla letos v únoru podle dvou indexů těsně pod hranicí dvou procent. Podle únorového Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, který byl zveřejněn v pondělí, byla na hodnotě 1,98 procenta, zatímco podle včera zveřejněných únorových dat ukazatele Fincentrum Hypoindex byla sazba na 1,93 procenta.
Únorový index Fincentrum Hypoindex. Zdroj: Fincentrum & Swiss Life Select

Rozdíl, jenž vyplývá z rozdílné metodiky a objemu sledovaných hypoték, není tak podstatný. Zásadnější je to, že hypoteční trh dál láme rekordy a že se letošní únor s objemem poskytnutých hypoték téměř ve výši 30 miliard korun stal absolutně nejsilnějším měsícem v historii.

„Na únorovém Fincentrum Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh jako celek reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Česká národní banka (ČNB) sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték, zájem o hypotéky ale nepolevuje, a tak se bankám otvírá prostor pro zvyšování hypotečních sazeb.

Velmi nízkým úrokovým sazbám u hypoték s největší pravděpodobností odzvonilo a je třeba počítat s tím, že v březnu a dubnu půjdou postupně nahoru. Důvodem je především zvyšování úrokových sazeb u poskytovatelů hypotečních úvěrů.

Zvýšení se nejvíce projevuje u fixace úrokové sazby na pět a více let. Klienty tak v dalších měsících čeká mírné zdražení hypotečních úvěrů, které se projeví hlavně zvýšením měsíční splátky.

PSALI JSME:
Kdy nastane konec hypotečního „šílenství“?

Klienti se musí připravit na to, že měsíční splátky jejich hypoték zcela jistě porostou, i když zatím jen mírně. Po menších poskytovatelích hypotečních úvěrů totiž postupně zvedají úrokové sazby i velcí hráči na trhu.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února ale oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí pětileté fixace s LTV do 80 procent od 2,29 procenta.

V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank. Zvýšení o dvě desetiny posunulo hypoteční sazby pětiletých fixací Air Bank opět po delší době za hranici dvou procent na 2,19 procenta.

„Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu,“ předpokládá Jiří Sýkora.

Únorový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů. Zdroj: Broker Consulting

„Je možné, že průměrné úrokové sazby hypoték se mohou lehce přehoupnout přes dvě procenta p. a. již během března, ale domnívám se, že kvůli časové prodlevě tato situace nastane až v dubnu,“ naznačuje další vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. „Trh dosáhl svého dna a od března úrokové sazby porostou,“ predikuje hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

„Naposledy byly hypotéky levnější přesně o čtyři roky dříve, v únoru 2017. Se zlevňováním hypoték je ale od března konec,“ myslí si Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Pokud se, jak říká, v nadcházející době citelně projeví inflace, půjdou poměrně rychle nahoru také úrokové sazby, včetně těch hypotečních.

„Forwardoví obchodníci nyní sázejí na to, že ČNB zvýší svoji základní sazbu hned čtyřikrát během následujícího půldruhého roku. Takový vývoj by se projevil také právě znatelným zdražením hypoték,“ vysvětluje ekonom a dodává, že „lidé, kteří si chtějí vzít hypotéku za velmi výhodných podmínek, by si měli pospíšit. Lépe už nebude“.

PSALI JSME:
Doba ultralevných hypoték končí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.