Hypotéky nepatrně zlevnily, domácnosti rozdíl nepoznají

Názor
Spíše jen drobnou kosmetickou změnu, kterou nikdo příliš nepocítí, má za sebou hypoteční trh. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v říjnu už druhý měsíc v řadě nepatrně klesla, konkrétně o 0,03 procentního bodu na 6,2 procenta.
Nepatrný pokles úrokových sazeb se promítl i do spíše jen kosmetického snížení hypotečních splátek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mohou za to hlavně podzimní kampaně některých bank, kterými se snaží nastartovat utlumený zájem o hypotéky. Ty jsou totiž stále takřka trojnásobně dražší, než v první polovině loňského roku. Nejvíce zlevnily hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) pro mladé do 36 let fixované na deset let, když klesly o 0,08 procentního bodu na 6,29 procenta.

Hypotéky fixované na tři roky zlevnily o 0,04 procentního bodu na 6,7 procenta a hypotéky fixované na pět let zlevnily také o 0,04 procentního bodu na 6,24 procenta. Sazby hypoték nad 80 procent LTV s fixací na jeden rok klesly o 0,03 procentního bodu na 6,24 procenta.

Nepatrný pokles sazeb se promítl i do spíše jen kosmetického snížení splátek. U průměrného hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky a splatností 25 let klesla měsíční splátka o 44 korun na 22 991 korun.

Čtyři desetikoruny při takto vysokých splátkách však nehrají žádnou významnou roli. Nehledě na to, že současná splátka stejné hypotéky je letos až o sedm tisíc korun měsíčně vyšší. Ten, komu nyní skončila fixace, tak za průměrnou hypotéku zaplatí ročně až o 84 tisíc korun více.

PSALI JSME:
Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Odhadovat, jak se bude hypoteční trh vyvíjet v nejbližší budoucnosti, je vzhledem k současné turbulentní době prakticky nemožné. I vzhledem k tomu, že Česká národní banka (ČNB) minulý týden připustila, že základní úrokové sazby zůstanou ještě nějaký čas na současné vysoké úrovni.

Guvernér Aleš Michl dokonce nevyloučil, že by mohly ještě vzrůst. Až dosud přitom proti dalšímu růstu základních úrokových sazeb vystupoval. Právě od výše základních úrokových sazeb se odvíjí úroky úvěrů pro firmy i domácnosti včetně těch hypotečních.

Naopak už jasně vidíme, co enormní růst hypotečních sazeb v minulých měsících udělal s realitním trhem. Zásadně klesl počet lidí, kteří kupují byt prostřednictvím hypotéky. Takoví klienti byt kupovali v drtivé většině případů pro vlastní potřebu.

Nyní však už na hypotéku často nedosáhnou ani za cenu, že by si pořídili menší byt. V Praze tak podíl kupujících nových bytů s hypotékou klesl pod dvacetiprocentní hranici. Zdražení hypoték tak jen prohloubilo nedostupnost vlastního bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Centrální banka základní sazbu nezměnila. Jak zareagují hypotéky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.