Hypotéky nezlevňují tak, jak se čekalo

Základní úrokové sazby tuzemské centrální banky (ČNB) neustále klesají, snižuje se i sazba PRIBOR. Ta určuje, za kolik banky půjčují peníze jiným bankám. Jediné, co neklesá, jsou však úrokové sazby u hypoték, které zůstávají vysoko nad pětiprocentní hranicí.
Vzhledem k „rychlosti“ snižování úrokových sazeb u hypoték ze strany komerčních bank se v nejbližších měsících žádná výrazná změna čekat nedá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku června dosahovala 5,51 procenta, což je jen o jeden bazický bod méně než v květnu. Od letošního února hypotéky zlevnily o pouhých devět bazických bodů.

Dá se tak říct, že letos v rozporu s očekáváním klientů stagnují. Průměrná sazba hypoték tak zůstává nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky (ČNB), tedy dvoutýdenní reposazbou, která po posledním snížení na začátku května aktuálně činí 5,25 procenta.

Na hypotečním trhu je závislý i trh rezidenční, kde kupující nemovitosti využívající hypotéku dlouhodobě tvoří většinu klientů. To jsme jasně viděli v minulém období s rekordně drahými a nedostupnými hypotékami, kdy se trh s novými byty v Praze propadl na historická minima.

Letos s nižšími hypotečními sazbami pozorujeme určité oživení poptávky, nicméně to by mohlo být ještě větší, kdyby banky na kroky ČNB reagovaly rychleji. Hypotéky podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesly z lednových 5,96 procenta na aktuálních 5,51 procenta.

Dvoutýdenní Repo sazba za stejné období klesla výrazně více. Od 21. prosince 2024, kdy bankovní rada ČNB začala s jejím postupným snižováním, klesla z 6,75 procenta na 5,25 procenta stanovených 2. května.

Sazba PRIBOR od začátku roku klesla (čtrnáctidenní PRIBOR, pozn. aut.) z 6,79 procenta na aktuálních 5,29 procenta. Klesají také sazby EURIBOR s výjimkou dvanáctiměsíčního EURIBORu. Banky tak mají velký prostor pro razantnější zlevňování hypoték.

Levnější hypotéky přitom znamenají dostupnější bydlení. Vysoké úrokové sazby působí problémy i těm klientům, kteří hypoteční úvěr už získali dříve. Na měsíčních splátkách totiž musí zaplatit často i o tisíce korun více než dříve s výrazně nižší hypoteční sazbou.

Vzhledem k „rychlosti“ snižování úrokových sazeb u hypoték ze strany komerčních bank se v nejbližších měsících žádná výrazná změna bohužel čekat nedá.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB