Hypotéky opět zdražily, jsou dvakrát dražší než před dvěma lety

Názor
Hypotéky po dubnové stagnaci na začátku května opět zdražily. Průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu vzrostla o dva bazické body na 6,32 procenta. Ve srovnání s průměrnou nabídkovou sazbou před dvěma lety je o 3,92 procentního bodu vyšší. Hypotéky se tak dál pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století.
Zatímco dříve se každý druhý nový byt v hlavním městě prodal na hypotéku, loni se podíl kupujících financujících byt pomocí hypotečního úvěru propadl až na jednu desetinu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zásadně rostou také měsíční splátky. Za průměrnou hypotéku 3,5 milionu korun sjednanou do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní domácnost zaplatí 23 242 korun měsíčně. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7 700 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.

Současné drahé hypotéky vydrží ještě mnoho měsíců. Hypoteční úvěry se totiž odvíjí od základních úrokových sazeb, které Česká národní banka (ČNB) na začátku května ponechala beze změny.

Dvoutýdenní repo sazba tak od loňského června zůstává na vysokých sedmi procentech. Těsná menšina bankovní rady (tři ze sedmi členů, pozn. aut.) navíc hlasovala pro další zvýšení těchto sazeb, což by jen dále zdražilo hypotéky. Dá se očekávat, že k tomuto kroku nakonec opravdu dojde.

PSALI JSME:
Vysoké sazby ČNB zdražují firmám úvěry a lidem znepřístupňují bydlení

To však jen více zmrazí hypoteční, ale i realitní trh. Hypoteční trh se loni propadl o dvě třetiny, banky poskytly nejméně hypoték za posledních dvacet let. To se promítlo i do realitního trhu, který také zaznamenal razantní pokles.

Prodeje nových bytů v Praze byly loni nejhorší za poslední dvě dekády, když se propadly o 63 procent. Zatímco dříve se každý druhý nový byt v hlavním městě prodal na hypotéku, loni se podíl kupujících financujících byt pomocí hypotečního úvěru propadl až na jednu desetinu. Devět z deseti klientů nyní koupi bytu financuje z vlastních zdrojů, kteří v něm hledají ochranu před vysokou inflací.

Velké problémy budou mít i desítky tisíc domácností, kterým letos končí fixace s výhodnějším úrokem. Jak jsme si ukázali výše, budou muset zaplatit ročně až o sto tisíc korun více. Při současné rekordně vysoké inflaci a drahých energiích to vystaví domácí rozpočty velké zkoušce.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypoteční trh se v březnu oživil na nejlepší hodnoty za půl roku, meziročně však stále ztrácí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.