Hypotéky opět zdražily, průměrné sazby přesáhly šestiprocentní hranici

Názor
Enormní růst hypotečních sazeb stále nekončí. Průměrná nabídková sazba hypoték se podle aktuálních dat ukazatele Fincetrum Hypoindex na začátku července vyšplhala až na rekordních 6,24 procenta.
Výrazné zdražení hypoték povede k tomu, že už tak špatná dostupnost vlastního bydlení se ještě zhorší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejdražší jsou hypotéky nad 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky, které banky za poslední měsíc zdražily o 0,69 procentního bodu na průměrných 6,76 procenta. Vlastní bydlení se tak stává opět o něco hůře dostupným.

Výrazně zdražily hypotéky do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok, které za poslední měsíc podle Fincetrum Hypoindex v průměru zdražily o 0,61 procentního bodu na 6,53 procenta.

Sazba stejných hypoték ale s fixací na tři roky průměrně vzrostla o 0,53 procentního bodu na 6,41 procenta, s fixací na pět let o 0,49 procentního bodu na šest procent a s fixací na deset let pak o 0,51 procentního bodu na 6,04 procenta.

Pro domácnosti, kterým končí fixační období a musí hypotéku refinancovat, to znamená obrovský zásah do rodinných rozpočtů. Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o více než sedm tisíc korun.

PSALI JSME:
Hypotéky prudce zdražují, splátka za panelákový byt bude 45 tisíc korun měsíčně

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun, což je průměrná výše hypotéky, sjednaného na 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 procenta letos v červenci činí 23 074 korun.

Oproti předchozímu červnu je to o 1148 korun více. Domácnost tak jen za splátky hypotéky zaplatí ročně o 84 tisíc korun více, než v loňském roce. Týká se to přitom desítek tisíc rodin, které letos čeká refinancování.

Velké problémy rekordně drahé hypotéky způsobí také zájemcům o vlastní bydlení. Jen v Praze nový byt financuje pomocí hypotéky polovina kupujících, těch nyní nejspíš výrazně ubyde.

Kromě vysokých hypotečních sazeb je odradí přísnější pravidla pro posuzování zájemců o hypotéky, které znovu platí od letošního jara. Výrazné zdražení hypoték tak povede jen k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení jen ještě zhorší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky se pro většinu obyvatel stanou nedostupným zbožím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB