Hypotéky pod pět procent brzy skončí

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu zatím nepřekročila hranici pěti procent. Co není, ale brzy přijde. ČNB opět zvýšila sazby, plošné zdražování hypoték tak na sebe nedá dlouho čekat. Od dubna navíc začala platit tvrdší pravidla pro poskytování hypoték. Kdo již na hypotéku nedosáhne?
Hypotéky za méně než pět procent brzy skončí, tvrdí Fincentrum Hypoindex. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) minulý týden opět zvýšila základní úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba vzrostla o půl procentního bodu na pět procent. To je nejvyšší úroveň od roku 2001. Od této sazby se odvíjí i výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů. V nadcházejících dnech a týdnech tak neodvratně přijde další zdražování hypoték.

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla od konce loňského roku již o více než jeden procentní bod z 3,81 procenta ročně v prosinci na dubnových 4,88 % p. a. „Sazby hypotečních úvěrů, po středečním zvýšení základních sazeb ze strany ČNB, stačily zvýšit prozatím jen některé banky,“ informoval naši redakci Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Proto je průměrná nabídková sazba hypoték Fincentrum Hypoindex k datu 5. dubna 2022 „jen“ 4,88 procenta,“ vysvětlil. Podle něj se dá očekávat, že tato sazba v průběhu dubna poroste, jakmile se ke zvýšení přidají i další bankovní ústavy. „Je čím dál více pravděpodobné, že průměrná nabídková sazba dosáhne na hranici pěti procent. A to bohužel nemusí být pro letošní rok výše konečná,“ uvedl.

PSALI JSME:
ČNB šlápla na plyn zdražování hypoték, zhorší se dostupnost vlastního bydlení

Sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden a tři roky již hranici pěti procent ročně podle Sýkory pokořily. Hypotéky fixované na jeden rok nabízí banky v průměru za 5,06 procenta a na tři roky za 5,08 procenta. Sazby hypoték fixovaných na pět dosáhly v dubnu v průměru 4,78 procenta a na deset let 4,62 procenta.

Další navýšení základní sazby ČNB by se vzhledem ke konkurenčnímu boji nemuselo zatím promítnout do hypotečních sazeb v plné výši, překročení pětiprocentní hranice průměrné nabídkové sazby je však podle hypotečního analytika na spadnutí.

ČNB bude opět rozhodovat o nastavení základních úrokových sazbách v květnu. Vzhledem k přetrvávajícím inflačním tlakům je možné, že dojde k dalšímu navýšení sazeb. „Záviset bude ale také na vývoji situace na Ukrajině, či na nové makroekonomické prognóze,“ nastínil Sýkora.

PSALI JSME:
Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 4,88 procenta činí na začátku letošního dubna 20 227 korun.

„Splátku průměrné hypotéky na trhu ve výši 3 500 000 korun, která při splatnosti 25 let přesahuje už dnes hranici 20 000 Kč, si opravdu nemůže každý dovolit. Kvůli vysokým sazbám a vysokým cenám nemovitostí se stávají hypoteční úvěry opět produktem pouze pro vysoko příjmové části obyvatel,“ konstatoval hypoteční analytik.

Dostupnost hypoték ale zhoršují i přísnější pravidla pro jejich poskytování, která od 1. dubna opět zavedla ČNB. Žadatelé starší 36 let musí mít naspořeno minimálně 20 procent odhadované hodnoty nemovitosti, výše poskytované hypotéky nesmí překročit 8,5 čistého ročního příjmu a maximální měsíční splátka nesmí být vyšší než 45 procent čistého měsíčního příjmu.

PSALI JSME:
Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Další tisíce Čechů budou muset zapomenout na hypotéku

Pro jednoho žadatele s průměrným příjmem to znamená, že si může vzít hypotéku necelých 3,5 milionu korun a splácet může maximálně pouze cca 16 tisíc korun. Zapomínat nesmíme také na stovky tisíc korun, které musí mít žadatel naspořeno. Při současných cenách nemovitostí a úrokových sazbách hypoték tak představuje hypotéka pro žadatele s průměrným příjmem nedosažitelný cíl.

Na hypoteční úvěr za současných podmínek podle společnosti Fincentrum & Swiss Life Select nemusí dosáhnout až třetina žadatelů a hypoteční trh by se podle jejích odhadů mohl propadnout až o polovinu. „Všechny výše uvedené faktory budou mít za následek další snižování počtu poskytnutých úvěrů a zvýšení zájmu o nájemní bydlení,“ uvedl Sýkora.

Podle Štěpána Křečka, hlavního analytika společnosti BH Securities, lze očekávat, že hypoteční sazby budou pohybovat zhruba jeden procentní bod nad základní úrokovou sazbou v ekonomice. „Růst úrokových sazeb snižuje zájem lidí o hypotéky. To povede ke snížení přílivu peněz z hypotečního na realitní trh. V důsledku tohoto vývoje klesne tempo růstu cen nemovitostí v nominálním vyjádření,“ sdělil ekonom naší redakci.

PSALI JSME:
Drahé hypotéky mohou vést ke snížení reálných cen nemovitostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.