Hypotéky se pro většinu obyvatel stanou nedostupným zbožím

Máme za sebou další skokové navýšení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB), která se nyní zastavila na sedmi procentech. „Takto rychlý a prudký vývoj nikdo začátkem roku nepředpokládal, ale v dnešní situaci to až tak překvapivé nebylo,“ myslí si Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Hypotéky se po zvýšení základních úrokových sazeb stanou pro většinu obyvatel nedostupným zbožím. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kroky centrální banky v navyšování úrokových sazeb, jak redakci FAEI.cz informoval, dopadají na výši úrokových sazeb hypoték a jejich prostřednictvím stále citelněji i na situaci na hypotečním trhu. „Zájem o hypotéky v posledních měsících výrazně propadá a tím klesá také poptávka na trhu nemovitostí,“ uvedl Feix.

„Z  HB Indexu skupiny ČSOB, který monitoroval růst cen nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku, bylo vidět, že ani přes ochlazení trhu v první části roku růst nezpomalil. Ceny prozatím rostly stejným tempem, jako v roce minulém. To, jak poptávka ve druhém čtvrtletí postupně klesá, ale naznačuje, že tempo růstu cen nemovitostí minimálně citelně zpomalí,“ dodal Jiří Feix.

PSALI JSME:
Centrální banka opět výrazně zvýšila základní sazby, lidem i firmám zdraží hypotéky a úvěry

Všichni podle něj nyní budou napjatě vyčkávat na kroky nového vedení ČNB a nasměrování české ekonomiky novým směrem. „Ale inflace bude ještě nějakou dobu „řádit“, takže zatím nepočítám s rychlým poklesem úrokových sazeb,“ doplnil předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Podle Daniela Gorola, hypotečního analytika ze společnosti Ušetřeno.cz se hypotéky stanou nedostupným zbožím pro většinu obyvatel: „Na počátku roku stačilo domácnosti, aby měla celkový čistý příjem kolem 32 300 korun pro dosažení třímilionové hypotéky při čtyřprocentním úroku.“

PSALI JSME:
Každý desátý Čech s hypotékou netuší, kdy mu končí fixace

„Nyní, po zvýšení sazeb ČNB, kdy očekáváme, že hypotéky vzrostou k osmi procentům, bude domácnost potřebovat téměř 50 000 korun. Měsíční splátka zároveň dosáhne 22 013 Kč, což je o 7 709 korun více, než pokud by si hypotéku domácnost vzala na počátku roku,“ sdělil Gorol naší redakci. Podobná kalkulace podle něj samozřejmě platí i pro ty, které letos čeká refinancování.

„Další výrazné navýšení základní úrokové sazby přispěje ve střednědobém horizontu k potlačení ekonomického růstu. Již ve třetím a zejména pak čtvrtém čtvrtletí se tuzemská ekonomika ocitne s nejvyšší pravděpodobností v recesi. Otázkou je, jak bude hluboká a jak dlouho bude trvat,“ informoval portál FAEI.cz Petr Kymlička, partner skupiny Moore Czech Republic.

PSALI JSME:
Příběh vysoké inflace v Česku nekončí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB