Hypotéky se pro většinu obyvatel stanou nedostupným zbožím

Máme za sebou další skokové navýšení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB), která se nyní zastavila na sedmi procentech. „Takto rychlý a prudký vývoj nikdo začátkem roku nepředpokládal, ale v dnešní situaci to až tak překvapivé nebylo,“ myslí si Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Hypotéky se po zvýšení základních úrokových sazeb stanou pro většinu obyvatel nedostupným zbožím. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kroky centrální banky v navyšování úrokových sazeb, jak redakci FAEI.cz informoval, dopadají na výši úrokových sazeb hypoték a jejich prostřednictvím stále citelněji i na situaci na hypotečním trhu. „Zájem o hypotéky v posledních měsících výrazně propadá a tím klesá také poptávka na trhu nemovitostí,“ uvedl Feix.

„Z  HB Indexu skupiny ČSOB, který monitoroval růst cen nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku, bylo vidět, že ani přes ochlazení trhu v první části roku růst nezpomalil. Ceny prozatím rostly stejným tempem, jako v roce minulém. To, jak poptávka ve druhém čtvrtletí postupně klesá, ale naznačuje, že tempo růstu cen nemovitostí minimálně citelně zpomalí,“ dodal Jiří Feix.

PSALI JSME:
Centrální banka opět výrazně zvýšila základní sazby, lidem i firmám zdraží hypotéky a úvěry

Všichni podle něj nyní budou napjatě vyčkávat na kroky nového vedení ČNB a nasměrování české ekonomiky novým směrem. „Ale inflace bude ještě nějakou dobu „řádit“, takže zatím nepočítám s rychlým poklesem úrokových sazeb,“ doplnil předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Podle Daniela Gorola, hypotečního analytika ze společnosti Ušetřeno.cz se hypotéky stanou nedostupným zbožím pro většinu obyvatel: „Na počátku roku stačilo domácnosti, aby měla celkový čistý příjem kolem 32 300 korun pro dosažení třímilionové hypotéky při čtyřprocentním úroku.“

PSALI JSME:
Každý desátý Čech s hypotékou netuší, kdy mu končí fixace

„Nyní, po zvýšení sazeb ČNB, kdy očekáváme, že hypotéky vzrostou k osmi procentům, bude domácnost potřebovat téměř 50 000 korun. Měsíční splátka zároveň dosáhne 22 013 Kč, což je o 7 709 korun více, než pokud by si hypotéku domácnost vzala na počátku roku,“ sdělil Gorol naší redakci. Podobná kalkulace podle něj samozřejmě platí i pro ty, které letos čeká refinancování.

„Další výrazné navýšení základní úrokové sazby přispěje ve střednědobém horizontu k potlačení ekonomického růstu. Již ve třetím a zejména pak čtvrtém čtvrtletí se tuzemská ekonomika ocitne s nejvyšší pravděpodobností v recesi. Otázkou je, jak bude hluboká a jak dlouho bude trvat,“ informoval portál FAEI.cz Petr Kymlička, partner skupiny Moore Czech Republic.

PSALI JSME:
Příběh vysoké inflace v Česku nekončí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.