Hypotéky stagnují, přesto jsou o polovinu dražší než před rokem

Stagnace hypotečních sazeb se přehoupla do nového roku. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu zůstala na stejné úrovni jako v prosinci loňského roku a k 5. lednu tak činila 6,34 procenta ročně. Jak se budou vyvíjet hypoteční sazby v letošním roce?
Oproti situaci před rokem jsou hypotéky o polovinu dražší, v porovnání se začátkem roku 2021 jsou dražší dokonce trojnásobně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Potvrzuje se očekávaný trend stagnace úrokových sazeb, který pravděpodobně vydrží do jarních měsíců, kdy nejspíše banky spustí pravidelné jarní akce na podporu hypotečního trhu,“ informoval redakci FAEI.cz Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,34 % p. a. zůstala v lednu stejná jako v prosinci, a to 23 274 korun.

V uplynulém měsíci se nezměnila žádná průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů fixovaných od jednoho roku do deseti let, a to ani hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti ani hypoték nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti.

Podle Sýkory dojde letos jen k mírnému snižování cen nemovitostí: „Dá se očekávat, že i developeři u novostaveb začnou pomalu snižovat základní cenu za metr čtvereční. Prozatím se uchylovali pouze k bonusům ve formě parkovacího místa nebo kuchyňské linky zdarma.“

PSALI JSME:
Hypoteční a realitní trh v roce 2022 prošel zásadními změnami

Hypoteční sazby nečekají v letošním roce výraznější změny. „U hypotečních sazeb čekáme spíše stagnaci s jen mírnými výkyvy spojenými s konkurenčním bojem bank a vyhlašováním a ukončováním různých akčních nabídek,“ uvedl hypoteční analytik.

„A pokud se naplní předpověď představitelů České národní banky (ČNB), pak by k nějakému snížení úrokových sazeb mohlo dojít až na konci roku 2023,“ dodal. Centrální banka ponechala v prosinci sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále zůstává a ještě nějakou dobu zřejmě i zůstane sedm procent.

Podle guvernéra ČNB Aleše Michla se s novou bankovní radou shodují v tom, že úrokové sazby zůstanou po určitou dobu vyšší, než jsme byli zvyklí třeba v předchozích deseti letech. Michl ale nevyloučil ani případné další zpřísnění měnové politiky tuzemské centrální banky.

I kdyby ČNB úrokové sazby nezvýšila, hypoteční trh v letošním roce boom nečeká. „Banky budou hledat jiné způsoby, jak alespoň trošku tento trh rozhýbat. Už před koncem letošního roku některé banky přistoupily k tzv. přebírání hypoték,“ dodal Jiří Sýkora.

PSALI JSME:
Šance na další růst sazeb ČNB je minimální

„Oproti situaci před rokem jsou hypotéky o polovinu dražší, v porovnání se začátkem roku 2021 jsou dražší dokonce trojnásobně,“ informoval naši redakci generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.

Nějaká zásadní změna či dokonce zlevňování hypoték podle něj ještě dlouho nebude na pořadu dne: „Centrální banka drží už půl roku základní úrokové sazby na stejné velmi vysoké úrovni. Právě od nich se přitom odvíjí úrokové sazby komerčních úvěrů včetně těch hypotečních.“

„Jediné, co by mohlo hypoteční sazby alespoň mírně korigovat, by byla snaha bank přetáhnout na svou stranu těch pár zbývajících klientů, kteří na hypotéku ještě dosáhnou. Objem i počet nově uzavřených hypoték se totiž loni propadl až o čtyři pětiny. Kvůli zdražování a opakovanému zpřísnění podmínek pro žadatele už mnoho lidí na hypotéku ani nedosáhne,“ uvedl Korec.

Tristní situace na hypotečním trhu se podle Evžena Korce propisuje i do toho realitního, protože jsou úzce propojeny. „Mnoho lidí totiž financuje koupi bytu či domu právě prostřednictvím hypotéky. Pokud jsou hypoteční úvěry špatně dostupné, propadá se i realitní trh,“ vysvětlil.

PSALI JSME:
Zájem o stavební spoření byl loni nejvyšší za posledních osm let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.