Hypotéky: Světlo na konci tunelu zatím vidět není

Analýza
Úrokové sazby během října u většiny bank stagnovaly. Jsou stále vysoké a nezdá se, že by se v následujících měsících dala očekávat změna. Skutečnost, že na trhu téměř nejsou zájemci o koupi s využitím hypotéky, se zřetelně promítá na realitní trh. Developeři například „dotují“ úroky v prvních letech splácení.
UniCredit bank v říjnu výrazně snížila úrokové sazby. Její sazby oproti konkurenci ale byly vyšší a tímto výrazným snížením banka víceméně dorovnala konkurenci. Ilustrační foto: Unicredit

Pokud v říjnu došlo v úrokových sazbách někde ke změně, byla spíše k horšímu. Celkově však u většiny bank sazby stagnovaly. Výjimkou byla UniCredit bank (UCB), která úrokové sazby výrazně snížila, a to o plných 90 bazických bodů.

Nutno dodat, že sazby UCB byly oproti konkurenci vyšší a tímto výrazným snížením banka víceméně dorovnala konkurenci. Další změnou, která stojí za zmínku, je zvýšení úrokových sazeb ze strany ČSOB, resp. Hypoteční banky.

Podle nejčerstvější statistiky České národní banky (ČNB) byl objem poskytnutých hypotečních úvěrů v září ve srovnání s předchozím měsícem opět nižší. Banky poskytly hypotéky v celkovém objemu něco málo přes šest miliard korun. Jde o druhý nejhorší výsledek od ledna 2014, tedy za celou dobu, kdy je statistika v tomto formátu dostupná.

PSALI JSME:
Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají

Téměř úplně zamrzlo refinancování. Během září dosáhlo objemu „pouhých“ 830 milionů korun. Oproti tomu poměrně výrazně roste objem, resp. podíl tzv. ostatních nových ujednání, což lze interpretovat jako interní refixace.

Banky se zřejmě hodně zaměřily na udržení stávajících klientů. Při aktuálních sazbách u klientů pravděpodobně dochází ke snížení citlivosti na konkurenční nabídky. Tam, kde se před dvěma nebo třemi lety bojovalo o dvě desetiny procentního bodu, dnes klient v kontextu vysokých sazeb nevnímá takový rozdíl jako výrazný.

Na propadu objemu poskytnutých hypoték se podílí kromě vysokých sazeb a regulací ČNB také vysoká cena nemovitostí. Ta je spolu se sníženou dostupností financování rovněž důvodem aktuálního snížení poptávky po nemovitostech. Trh se překlápí ze stavu vysokého převisu poptávky do stavu, kdy trh „patří“ kupujícím.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Úvěr na bydlení pod 4 %? U stavebních spořitelen

Již pozorujeme např. různé finanční pobídkové akce developerů, čemuž jsme během posledních let odvykli. Zajímavým benefitem, který někteří developeři nabízí, je jakási „dotace“ na úroky z hypotéky, která by měla po dobu dvou až tří let kompenzovat vysokou úrokovou sazbu a redukovat úrokové náklady na ekvivalent sazby kolem 2,99 procenta.

Obvykle bývají nejdražší hypotéky s delší fixací, v posledních letech tomu ale paradoxně bylo naopak. I proto obliba delších fixací výrazně rostla. Před necelým rokem tvořily fixace nad pět let více než polovinu sjednaných hypoték. Dnes to však není ani třetina.

I takový podíl považuji za překvapivý. Přestože jsou úrokové sazby na delší fixace aktuálně výhodnější, jsou sazby všeobecně tak vysoké, že větší smysl dává kratší fixace s výhledem brzkého refinancování, jakmile hypotéky zlevní.

PSALI JSME:
Hypoteční trh dál hledá své dno, v září propadl o 82 %

Klienti, kteří volí delší fixace i v aktuálním období velmi vysokých sazeb, možná předpokládají, že po nějaké době budou moci refinancovat i v průběhu fixace. Dle aktuálního výkladu pojmu účelně vynaložených nákladů se v takovém případě aplikují jen velmi mírné sankce.

Pokud tento záměr vyjde, je to dobře pro klienta. V poslanecké sněmovně nicméně leží návrh novely zákona, na základě které nelze vyloučit, že v budoucnu již aktuálního výkladu účelně vynaložených nákladů nebude možno využít.

Jedinou optimistickou zprávou v oblasti hypotečních úvěrů je fakt, že podíl hypotečních úvěrů, které jsou ohroženy potížemi se splácením, se drží na historicky nejlepších hodnotách. Aktuální výše nevýkonných hypotečních úvěrů je lehce nad devět miliard korun, což je 0,58 procenta celého hypotečního portfolia. To automaticky neznamená, že by tyto úvěry neměly být splaceny a lze je považovat za „ztracené“.

Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.