Hypotéky trhají rekordy

Názor
Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.
Ilustrační foto: Pixabay.com

To potvrzují také data Central Group, podle nichž podíl lidí kupujících na hypotéku letos vzrostl oproti stejnému období o bezmála pět procentních bodů na 40 procent. Průměrná výše hypotéky u Central Group letos dosáhla 4,86 milionu, to je o půl milionu více než loni.

Nejčastěji si bydlení na hypotéku podle statistik Central Group pořizují lidé ve věku 31 až 40 let. Ti tvoří více než třetinu všech zájemců o úvěr, konkrétně 36 procent. V době, kdy například v Praze cena za metr čtvereční nového bytu už takřka všude překračuje hranici 100 tisíc, je trvající pokles úrokových sazeb skvělou zprávou.

Pozitivní je také pokrok, který se odehrál v úterý ve Sněmovně. Prošel v ní totiž upravený návrh, který vedle zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti zachovává i odpočty úroků u hypoték.

PSALI JSME:
Daňové odpočty z hypoték? U vyšších úvěrů zpozorněte

To je důležité hlavně z toho důvodu, že možnost odpočtu je de facto jediná reálná podpora nového bydlení. Zrušení daně z nabytí nemovitosti má totiž dopad jen na starší byty.

Podpora nového bydlení je důležitá i pro rozpočet. Jen v Praze stát z každého průměrného nového bytu inkasuje téměř milion korun na dani z přidané hodnoty. To je téměř šestkrát více než v roce 2007, kdy pro nové byty platila ještě daň pětiprocentní.

Od té doby rostla a zastavila se až na současných 15 procentech. Snížení DPH na 10 procent, které dlouhodobě navrhujeme, by se nepochybně pozitivně promítlo do konečných cen bytů a umožnilo dosáhnout více lidem na vlastní bydlení.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč se lidé v době koronaviru nebojí jít do hypotéky?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna se odtrhla od zbytku regionu

Zatímco polský zlotý a maďarský forint v průběhu úterního obchodování ztrácely, koruna se vydala opačným směrem a posílila na nejsilnější úrovně od srpna loňského roku (26,066 Kč/eur). Reagovala zejména na vyjádření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru