Hypotéky utržené ze řetězu

Názor
Podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat České národní banky, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni prosinci meziročně vyšší o těžko uvěřitelná 64 procenta. Jde o jedno z nejvyšších temp růstu za posledních pět let.
Pokud by se snad někomu zdálo, že nemovitosti reálně pekelně zdražily, tak se mu to nezdá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z pohledu absolutního objemu (29 516 mil. Kč) šlo od roku 2016 o druhý nejvyšší měsíční údaj. Toto srovnání je ovšem trochu zavádějící, protože za uplynulých pět let samozřejmě česká ekonomika prošla zřetelným růstem cen celkově a těch nemovitostních zvlášť: Dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se index cen nemovitostí od ledna 2016 zvýšil o cca polovinu:

Index cen nemovitostí, 1q2016=100. Zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet

Když už jsem u deflování o ceny nemovitostí: Často se uvádí, že průměrná výše hypotéky neustále roste. Pokud však očistíme tento růst o výše uvedený vývoj cen nemovitostí, zjistíme, že průměrná výše hypotéky je ve skutečnosti pozoruhodně neměnná:

Pokud by se snad někomu zdálo, že výše uvedený růst cen nemovitostí od roku 2016 o polovinu značil, že nemovitosti reálně pekelně zdražily, tak se mu to nezdá: Průměrná mzda se za tu dobu zvýšila jen o necelých 30 procent. Pokud bychom ovšem udělali srovnání se začátkem roku 2008, pak jsou nemovitosti nyní stejně drahé (jejich ceny i průměrná mzda se za tu dobu zvýšily zhruba o 60 % – pozn. aut.).

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypoteční trh překonal rekord z roku 2016

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.