Hypotéky v prosinci zdražily nejvýrazněji za více než deset let. Opravdu prohloupil ten, kdo si ji nesjednal včas?

Názor
Průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – vylétla mezi listopadem a prosincem 2018 z úrovně 2,78 na 2,91 procenta, tedy o 0,13 procentního bodu. Jde o její nejvýraznější meziměsíční nárůst za celé období od srpna roku 2008, čili za více než deset let. Hypotéka je tak pro stále více a více Čechů luxusem a nedostupným zbožím.
V letošním roce lze čekat další ochlazování zájmu o hypotéky. Foto: FAEI.cz

Banky rychlým podzimním a zimním zdražováním hypoték loni koncem roku „napravovaly“ situaci, ve které se ocitly předtím v létě. Rozpětí mezi průměrnou sazbou hypoték a dvanáctiměsíční sazbou mezibankovního trhu PRIBOR se tehdy ztenčilo na svoji nejnižší úroveň minimálně od začátku roku 2003, od kdy Fincentrum Hypoindex svůj ukazatel sestavuje.

Jinými slovy, banky na hypotékách vydělávaly nejméně za posledních více než patnáct let. Stálo jim to ovšem za to. Udržováním nízkých sazeb hypoték ukořistily či alespoň udržely tržní podíl v době, kdy Češi pospíchali s žádostí o hypotéku z důvodu říjnového zpřísnění podmínek jejich poskytování. V říjnu Češi sjednali historicky druhý nejvyšší měsíční objem nových hypoték, přesahující 24 miliard korun.

PSALI JSME:
Hypotéky zdražují nejrychleji za posledních více než deset let

I v listopadu byl objem nadále na loňské poměry nadprůměrný, čítající takřka 19,5 miliardy korun, a to navzdory již citelně rostoucím sazbám. Jednalo se stále o efekt zmíněného uspíšení žádosti o hypotéku v souvislosti se zpřísněním podmínek jejich poskytování, protože jednotlivé banky přecházely na přísnější podmínky postupně. Ve statistice se zpřísnění podmínek a s ním související ochlazení zájmu o hypotéky projevuje naplno až právě nyní. V prosinci 2018 už si klienti sjednali podprůměrný objem hypoték – alespoň tedy v kontextu roku 2018 –, a to ve výši necelých patnácti miliard korun.

V letošním roce lze čekat další ochlazování zájmu o hypotéky, které bude pramenit jak z jejich přísnějších podmínek, tak z pokračujícího růstu úrokových sazeb a stále zdražující nemovitostí. Reality zdražují kvůli pomalé výstavbě. Růst úrokových sazeb by však nakonec nemusel být tak výrazný, jak se ještě nedávno zdálo. Tržní úrokové sazby, od nichž se sazby hypoték odvíjí, totiž v posledních týdnech překvapivě klesají.

PSALI JSME:
Prognóza 2019: Růst cen nového bydlení zpomalí, bytů se prodá ještě méně než loni

Souvisí to s obavami ze zpomalení globálního ekonomického růstu a s hrozbou další eskalace napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Tyto nálady zmírňují inflační očekávání a částečně také dávají celému středoevropskému regionu vyniknout jako svého druhu bezpečnému útočišti v časech nejistoty. To pak vede ke snížení výnosů dluhopisů a v důsledku i ke zmírnění tlaku na růst tržních sazeb a výhledově tedy i sazeb hypotečních.

Česká národní banka letos přistoupí nakonec nejspíše jen ke dvěma zvýšením sazeb. Její opatrnější postoj ke zpřísňování měnové politiky rovněž zmírní tlak na růst hypotečních sazeb. Ty se tak letos vyšplhají maximálně k úrovni 3,6 procenta, při zhoršení globálních ekonomických podmínek nelze ale vyloučit ani jejich stagnaci kolem nynější úrovně, a dokonce mírný pokles. Kdo si hypotéku nestihl sjednat před nynějším zdražením, zatím nemusí nutně smutnit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Prudce zdražují dovolené a potraviny

Míra inflace v červenci překonala očekávání trhu i České národní banky (ČNB). Jak střední hodnota analytických odhadů, tak aktuální prognóza ČNB přepokládala meziroční inflaci čítající 2,7 procenta v meziročním …

Novinky v osobních financích: Dobré zprávy pro studenty

Přichystali jsme pro vás výběr ze zpráv, které nám bankovní domy poslali tento týden. S blížícím se koncem léta a začátkem dalšího školního roku nás v redakci zaujalo, že Česká spořitelna u dětského a studentského …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru