Hypotéky za první pololetí překonaly celoroční objemy

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. „V prvním pololetí sjednaly banky hypotéky za rekordních 224 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu povyskočila na 2,13 procenta ročně,“ informoval redakci Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Do banky si v červnu přišlo pro hypotéku 14 069 klientů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Uvedenou sazbu podle něj obdrželi ti klienti, kteří podali své žádosti v průběhu měsíců dubna, května a snad v některých případech i na začátku června – a hlavně stihli své smlouvy s bankou podepsat do konce června. Zdražování hypoték navíc v posledních měsících zrychlilo. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky.

Podle analytika lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB). „To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procenta vyšší, než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl Sýkora.

Za první pololetí letošního roku sjednaly banky hypotéky v podobném objemu jako v letech 2016 a 2017 za celý rok, kdy celkový objem překročil 225 miliard korun. Letos se tak za pouhých prvních šest měsíců roku objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 223,786 miliardy korun.

„Vzhledem k tomu, že banky stále nestíhají vyřizovat žádosti o hypotéku, může již červenec potvrdit nový rekordní rok. Rekord zatím drží loňský rok, kdy banky poskytly hypotéky za více než 254 miliard korun. Bankám tak k pokoření ročního rekordu zbývá uzavřít hypoteční smlouvy již jen zhruba za 30 miliard korun,“ sdělil Jiří Sýkora.

Průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru podle Fincentrum Hypoindexu v květnu sice mírně poklesla, v červnu ale opět vzrostla, a to na 3 161 080 korun. Za posledních 12 měsíců se již zvýšila o více než 400 tisíc korun. „K tomu samozřejmě přispívá i situace ve stavebnictví, která se sice v posledních měsících mírně zlepšovala, ale k otočení trendu zdražování nemovitostí to stále nestačí,“ dodal hypoteční analytik.

PSALI JSME:
Lidé si letos na hypotéky půjčili už tolik peněz, jako za celý rok 2019

Podle červnových výsledků konkurenčního Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů poskočila průměrná úroková sazba hypoték o 0,1procentního bodu na 2,25 procenta. Odborníci očekávají, že červnové skokové zvýšení sazeb ČNB se v průměrné sazbě pro klienty výrazněji promítne minimálně s měsíčním zpožděním, následně by mohl zájem o hypotéky mírně opadnout.

„Ačkoli v červnu došlo ke skokovému zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky, v průměrných sazbách se toto zvýšení projeví se zpožděním až v červenci, případně v srpnu. Dramaticky vyšší sazby klienti zatím nepocítili také kvůli zpoždění na straně poskytovatelů hypoték, kteří zpracovávají enormní množství úvěrových žádostí z první poloviny roku,“ sdělil redakci hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Naproti tomu zájem Čechů o fixaci sazby na pět let zůstává stále vysoký. Jak ukazuje FIXIndex, tuto fixaci volí téměř tři čtvrtiny žadatelů o hypotéku. V posledních letech však bylo možné sledovat stále rostoucí oblibu delších fixací na 7, 8 či 10 let. Důvodem byla jednoznačně jejich velmi příznivá cena, neboť tyto fixace byly prodávány za stejnou cenu jako fixace na pět let.

PSALI JSME:
Dvě třetiny lidí letos fixují sazby hypoték na sedm až deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB