Hypotéky zlevňovat nebudou, centrální banka základní úrokové sazby opět nezměnila

Názor
Zlevnění hypoték v nejbližší době nepřijde. To je hlavní výsledek středečního jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) pro všechny zájemce o hypoteční úvěr či ty, které čeká refinancování. Základní úrokové sazby, od kterých se odvíjí úroky komerčních úvěrů, zůstaly beze změn. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále už od loňského 22. června zůstává na sedmi procentech.
Zlevnění hypoték v nejbližší době nepřijde. To je hlavní výsledek středečního jednání bankovní rady České národní banky pro všechny zájemce o hypoteční úvěr či ty, které čeká refinancování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech. Tyto sazby tak jsou stále na nejvyšších hodnotách od roku 1999.

Výše hypoteční sazby je přitom pro realitní trh naprosto klíčová. Jen v Praze se polovina nových bytů dlouhodobě prodává lidem, kteří koupi financují prostřednictvím hypotéky. To se ale za poslední rok změnilo, nové byty nyní kupují v drtivé většině lidé, kteří mají vlastní finance. Investicí do nemovitosti se snaží ochránit své peníze před stále velmi vysokou inflací.

Centrální banka svou úvěrovou politikou poslala ke dnu celý realitní trh, což dokládá například statistika prodeje nových bytů v Praze. Ty byly loni nejhorší za posledních dvacet let.

PSALI JSME:
ČNB drží sazby stabilní, rozhodnutí bylo jednomyslné

O moc lepší čísla nepřicházejí z trhu ani letos. Nepatrně vyšší počet prodaných bytů ovlivnil hlavně žádaný a cenově dostupný projekt Výhledy Barrandov II, kde se po měsíci od zahájení prodeje prodalo 90 bytů.

Jde však jen o jednorázový výkyv, k většímu oživení dojde až poté, co hypoteční sazby klesnou minimálně na polovinu ze současných průměrných šesti procent. Do té doby bude muset mnoho domácností sny o vlastním bydlení minimálně odložit.

ČNB by měla tyto rodiny vyslyšet a základní úrokové sazby co nejdříve snížit. Pomůže tím i firmám, kterým také výrazně zdražily úvěry. Návrat k nízkým úrokovým sazbám tak může opět rozhýbat celou českou ekonomiku.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank snížila úrokové sazby hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB