Hypotéky zůstávají rekordně drahé a jen tak nezlevní

Hypotéky zůstávají rekordně vysoké, průměrná nabídková sazba podle Fincentrum Hypoindexu v únoru nepatrně vzrostla o 0,03 procentního bodu na aktuálních 6,37 procenta. Podle všech ukazatelů se navíc nedá čekat, že by hypotéky letos výrazně zlevnily. Domácnosti, které letos čeká konec fixačního období, za splátky zaplatí o tisíce korun měsíčně více.
Za posledních dvanáct měsíců měsíční splátka tří a půl milionové hypotéky vzrostla o 3 850 korun, v loňském kalendářním roce pak měsíční splátka zdražila o takřka 5 200 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejvíce zdražily úrokové sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) s fixací na jeden rok, a to o 0,06 procentního bodu na 6,76 procenta. Jednoleté fixace hypoték nad 80 procent LTV ale naopak zlevnily o 0,14 procentního bodu na 6,26 procenta.

Zlevnily i úrokové sazby hypoték do 80 procent LTV s fixací na deset let, a to o 0,05 procentního bodu na 6,05 procenta. O pět bazických bodů se snížily také sazby hypoték nad 80 procent LTV u desetiletých fixací. Všechny ostatní fixace zdražily shodně o 0,05 procentního bodu, uvádí Fincentrum Hypoindex.

Současné rekordně drahé hypotéky, které jsou nejdražší za posledních třicet let, jen tak nezlevní. Jejich výše se odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných Českou národní bankou, která je už od loňského léta drží na stejné úrovni a nic na tom pravděpodobně nebude měnit ani v nejbližších měsících.

Drahé hypotéky budou i nadále negativně ovlivňovat realitní trh, vlastní bydlení zůstane nedostupné pro mnoho rodin i jednotlivců. Kupovat nové byty budou letos prakticky jen ti, kteří mají vlastní peníze a chtějí je touto investicí ochránit před rekordní inflací. Menšinu kupujících pak budou tvořit ti, kteří s řešením bydlení nemohou otálet. Ti však sáhnou hlouběji do kapsy.

Výrazné problémy čekají i ty, kterým letos končí fixační období. Odhady říkají, že takových klientů letos bude až čtvrt milionu. Dvě stě padesát tisíc domácností se tak musí připravit na to, že jim jejich měsíční výdaje vzrostou o vysoké tisíce korun.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,37 procenta vzrostla podle Fincentrum Hypoindexu v únoru o necelých 70 korun na 23 342 korun.

Za posledních dvanáct měsíců tak měsíční splátka vzrostla o 3 850 korun, v loňském kalendářním roce pak měsíční splátka zdražila o takřka 5 200 korun. Pokud připočteme současné zdražování zboží i služeb včetně základních potravin, které má pokračovat i v letošním roce, čeká stovky tisíc domácností hodně špatný rok.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB