I ČNB razantně naskočila do proudu bank uvolňujících měnové podmínky

Analýza
Po nejhorším propadu amerických akciových trhů od roku 1987 vidíme dnes mírný vzestup na asijských trzích a lehce vyšší futures na evropské a americké akciové indexy, dnešek by mohl být ve znamení mírného zklidnění situace. Otázkou je, na jak dlouho.
I ČNB razantně naskočila do proudu bank uvolňujících měnové podmínky. Foto: Depositphotos.com

Německý ZEW index za březen již zachytí první dopad koronaviru a rozhodně příznivý nebude. Americká průmyslová produkce za únor ještě ukáže na rezistenci, maloobchodní tržby již podle nás zklamou. Domácí trhy budou vstřebávat včerejší mimořádné rozhodnutí centrální banky snížit klíčovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,75 %.

Vývoj kurzu eura vůči dolaru zůstane primárně ve vleku informací souvisejících s koronavirem. S tím, jak pandemie zatěžuje dolarovou i eurovou stranu, bude pokračovat zvýšená volatilita na tomto měnovém páru, ale bez významnějšího dlouhodobého trendu. Německý ZEW index očekávání investorů dramaticky propadne, o tom není pochyb. Nyní jde jen o to, jak moc.

Americká data z reálné ekonomiky za únor by ještě tolik infikována být neměla, za měsíc ale bude všechno jinak. Únorové maloobchodní tržby nijak silné podle nás nebyly. Po většinu měsíce byl patrný slabý nákupní apetit, data jsou v nominálním vyjádření a významně je ovlivnila i nižší cena pohonných hmot (tento faktor výrazně zaváží v březnu), nákupní horečka v souvislosti s koronavirem se rozpoutala až s koncem února a opět tak ovlivní až březnová data. Průmyslová produkce se v únoru zřejmě ještě držela. Ukazuje na to vyšší produkce elektrické energie, vyšší zaměstnanost i větší množství pracovních hodin odpracovaných v průměru za týden.

Česká koruna vstupuje po včerejším rozhodnutí ČNB do pracovního dne s o 50 bazických bodů nižší měnově-politickou sazbou. Po včerejším dramatickém oslabování naší měny, které se nakonec zastavilo až téměř u 27,50 Kč za euro, je možná pro dnešek mírná korekce či stabilizace. Platí ale, že velmi nízká likvidita na trhu je podhoubím pro pokračující zvýšenou volatilitu. Další oslabování koruny směrem k hladině 28 korun za euro by mohlo vyvolat reakci centrální banky. Zvýšené volatilitě se podle včerejších slov guvernéra bude bránit.

PSALI JSME:
Koruna oslabuje víc, než její „kolegové“

Nejenom čeští obyvatelé, ale obrazně řečeno i česká koruna, se včera probudili do karantény vyhlášené vládou kvůli nadále se šířící pandemii koronaviru Covid-19. Pro tuzemskou měnu to opravdu nebyla dobrá zpráva. Další rána přišla v odpoledních hodinách, kdy ČNB na mimořádném zasedání rozhodla o snížení své klíčové sazby o půl procenta. Bankovní rada zároveň schválila jako preventivní opatření snadnější přístup tuzemských bank k likviditě. V neposlední řadě bylo zrušeno nedávné rozhodnutí o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy komerčních bank.

Oproti pátečnímu zavíracímu kurzu tak včera koruna oslabila o zhruba čtyři procenta. Poprvé od opuštění režimu kurzového závazku se česká koruna vůči euru podívala nad hladinu 27 Kč za euro. Koruna je jednoznačně poraženým dne. I když ztrácely i okolní měny z regionu, koruna na tom byla zdaleka nejhůře. Zlotý včera oslabil o zhruba procento a půl, forint na tom byl o čtvrt procenta lépe než zlotý.

Včera publikovaná domácí data byla samozřejmě pro obchodování na devizovém trhu irelevantní. Nicméně, ani tak nenadchla. Lednový přebytek běžného účtu platební bilance zaostal za tržním očekáváním; navíc je zřejmé, že v dalších měsících minimálně bilance obchodu se zbožím a službami doplatí na uzavřené hranice. Ceny průmyslových výrobců za únor skončily výrazně pod očekáváním trhu, a to hlavně kvůli ropě. V dalším měsíci ale bude propad kvůli ropě mnohem dramatičtější.

Na trhu eura s dolarem se vládní omezení v ekonomikách na obou stranách Atlantického oceánu projevily tím, že měnový pár ve výsledku stagnoval. Z USA jsme se dočkali prvního měkkého ukazatele z období zasažení koronavirem. Nálada průmyslníků v okolí New Yorku se propadla na nejnižší hodnotu za posledních jedenáct let.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna i české akcie dnes „krvácely“. Americké akcie zažily třetí největší burzovní krach dějin

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí rozpočtové provizorium

Česku hrozí v roce 2021 rozpočtové provizorium. Stávající návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž stále nemá ve Sněmovně zajištěný dostatečný počet hlasů. Komunisté svůj souhlas podmiňují desetimiliardovým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru