I mikropůjčka může pomoci, přesto je ale lepší si s ní nezahrávat. Víte, proč?

Mikropůjčky jsou zlo, které vám z dluhů nepomohou. Naopak do ještě větších finančních problémů vás dostanou. Proč je lepší se mikroúvěrům vyhýbat obloukem a jsou vůbec situace, kdy vám může drobná půjčka pomoci?
Ilustrační foto

Co je mikropůjčka a proč je tak drahá?

I přestože mnozí považují za mikroúvěr jen půjčky do 5 000 Kč, nebankovní poskytovatelé sjednávají mikroúvěry až do výše 20 000 Kč, obvykle takto vysoké sumy jsou ale nabízeny pod jinými názvy, jako jsou půjčky bez registru, půjčky před výplatou, SMS půjčky, online půjčky, půjčky bez dokládání příjmů nebo hotovostní půjčky.

Ač se zdá, že jsou drobné půjčky jen malým zadlužením, opak je pravdou. Co se nákladovosti týká, jedná se o nejdražší finanční závazek, levněji vyjde i spotřebitelský úvěr nebo hypotéka. A jak je to možné? Roční procentní sazba nákladů, která rozhoduje o tom, kolik za půjčenou částku zaplatíte, je u drobné nebankovní hotovostní půjčky mnohonásobně vyšší než u jiných typů půjček. Výši RPSN proto mějte stále na paměti a porovnávejte ji v rámci konkurenčních nabídek.

Může mikropůjčka pomoci?

Mikroúvěry si lidé nejčastěji sjednávají tehdy, když potřebují rychlou půjčku, protože před výplatou nevychází s penězi. Tohle řešení je ale cestou do ještě větších finančních problémů, které mohou končit dluhovou pastí a exekucí. Drobná půjčka by niky neměla být použita na dlouhodobé problémy. Pokud každý měsíc nevycházíte s penězi, je nutné snížit výdaje nebo se snažit navýšit příjmy.

Vleklé peněžní trable mikropůjčka nevyřeší. Uvažovat o ní lze například tehdy, když víte, že se jedná o jednorázový dluh, který zvládnete splatit. Typickým příkladem může být tato situace: „Pan Dvořák bydlí na samotě, kam jezdí autobus jen dvakrát denně, do práce tak musí jezdit automobilem, který se mu ale náhle rozbil. Jelikož opravu je potřeba provést velmi rychle a jelikož pan Dvořák na ni aktuálně nemá dostatek peněz, zažádá o mikropůjčku.“

Proč je lepší se mikroúvěrům vyhýbat?

O mikroúvěry mají největší zájem lidé, kteří jsou na hraně solventnosti a kteří by v bance s žádostí o půjčku nejspíš vůbec neuspěli. Jedná se o nezaměstnané, důchodce, ženy na mateřské nebo studenty. Ti všichni často nemají dostatečně vysoký stálý příjem, proto by měli pamatovat na tři zásadní důvody, proč se drobným půjčkám vyhnout obloukem. Jaké to jsou?

  • Jedná se o extrémně drahý úvěrový produkt, vysoké úroky, vysoké poplatky, vysoké RPSN. Pomoci mohou online srovnávače.
  • S mikropůjčkami jsou mnohdy spjaty netransparentní podmínky a neférové jednání firem. Ověřte si, že poskytovatel má licenci ke své činnosti od ČNB.
  • Drobné úvěry s krátkodobou splatností jsou rychle a snadno dostupné, a tudíž velmi návykové. Je-li to nutné, pak jednou a dost, pro příště raději mějte finanční rezervu.

Pro více informací o nebankovních půjčkách navštivte https://www.pujcka.co/nebankovni-pujcky Největšího srovnávače půjček v ČR.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.