I mikropůjčka může pomoci, přesto je ale lepší si s ní nezahrávat. Víte, proč?

Mikropůjčky jsou zlo, které vám z dluhů nepomohou. Naopak do ještě větších finančních problémů vás dostanou. Proč je lepší se mikroúvěrům vyhýbat obloukem a jsou vůbec situace, kdy vám může drobná půjčka pomoci?
Ilustrační foto

Co je mikropůjčka a proč je tak drahá?

I přestože mnozí považují za mikroúvěr jen půjčky do 5 000 Kč, nebankovní poskytovatelé sjednávají mikroúvěry až do výše 20 000 Kč, obvykle takto vysoké sumy jsou ale nabízeny pod jinými názvy, jako jsou půjčky bez registru, půjčky před výplatou, SMS půjčky, online půjčky, půjčky bez dokládání příjmů nebo hotovostní půjčky.

Ač se zdá, že jsou drobné půjčky jen malým zadlužením, opak je pravdou. Co se nákladovosti týká, jedná se o nejdražší finanční závazek, levněji vyjde i spotřebitelský úvěr nebo hypotéka. A jak je to možné? Roční procentní sazba nákladů, která rozhoduje o tom, kolik za půjčenou částku zaplatíte, je u drobné nebankovní hotovostní půjčky mnohonásobně vyšší než u jiných typů půjček. Výši RPSN proto mějte stále na paměti a porovnávejte ji v rámci konkurenčních nabídek.

Může mikropůjčka pomoci?

Mikroúvěry si lidé nejčastěji sjednávají tehdy, když potřebují rychlou půjčku, protože před výplatou nevychází s penězi. Tohle řešení je ale cestou do ještě větších finančních problémů, které mohou končit dluhovou pastí a exekucí. Drobná půjčka by niky neměla být použita na dlouhodobé problémy. Pokud každý měsíc nevycházíte s penězi, je nutné snížit výdaje nebo se snažit navýšit příjmy.

Vleklé peněžní trable mikropůjčka nevyřeší. Uvažovat o ní lze například tehdy, když víte, že se jedná o jednorázový dluh, který zvládnete splatit. Typickým příkladem může být tato situace: „Pan Dvořák bydlí na samotě, kam jezdí autobus jen dvakrát denně, do práce tak musí jezdit automobilem, který se mu ale náhle rozbil. Jelikož opravu je potřeba provést velmi rychle a jelikož pan Dvořák na ni aktuálně nemá dostatek peněz, zažádá o mikropůjčku.“

Proč je lepší se mikroúvěrům vyhýbat?

O mikroúvěry mají největší zájem lidé, kteří jsou na hraně solventnosti a kteří by v bance s žádostí o půjčku nejspíš vůbec neuspěli. Jedná se o nezaměstnané, důchodce, ženy na mateřské nebo studenty. Ti všichni často nemají dostatečně vysoký stálý příjem, proto by měli pamatovat na tři zásadní důvody, proč se drobným půjčkám vyhnout obloukem. Jaké to jsou?

  • Jedná se o extrémně drahý úvěrový produkt, vysoké úroky, vysoké poplatky, vysoké RPSN. Pomoci mohou online srovnávače.
  • S mikropůjčkami jsou mnohdy spjaty netransparentní podmínky a neférové jednání firem. Ověřte si, že poskytovatel má licenci ke své činnosti od ČNB.
  • Drobné úvěry s krátkodobou splatností jsou rychle a snadno dostupné, a tudíž velmi návykové. Je-li to nutné, pak jednou a dost, pro příště raději mějte finanční rezervu.

Pro více informací o nebankovních půjčkách navštivte https://www.pujcka.co/nebankovni-pujcky Největšího srovnávače půjček v ČR.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru