I přes výrazný růst cen nemovitostí realitní bublina v Česku nehrozí

Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rostou, zejména ve velkých městech a jejich okolí. Tento růst je způsoben kombinací faktorů, jako je nedostatečná nabídka nových bytů, nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů a rostoucí poptávka, ať už ze strany investorů nebo zájemců o vlastní bydlení.
Rostoucí poptávka zájemců o vlastní bydlení i investorů naráží na nedostatečnou výstavbu nových nemovitostí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mimořádnou situaci na českém realitním trhu potvrzují také nová data evropského statistického úřadu Eurostat: V letech 2010 až 2022 zdražily byty a domy v ČR o 126 procent. Průměrný nárůst v zemích Evropské unie je přitom pouhých 47 procent.

Z dat Eurostatu dále vyplývá, že ruku v ruce s cenami nemovitostí šlo nahoru také nájemné, i když ne tak výrazně. V Česku vzrostlo o více než třetinu, průměr v EU činil 18 procent. České domácnosti na bydlení vynakládají v průměru 19,7 procenta svých příjmů, přibývá však domácností, které platí i přes 40 procent příjmů. Mezi lety 2022 a 2023 vzrostl jejich podíl z 10,6 na 13,2 procenta.

V poslední době jsme svědky častých zpráv o realitní bublině a hrozícím kolapsu trhu s nemovitostmi. Je pravdou, že ceny nemovitostí v posledních letech výrazně vzrostly, zejména ve velkých městech. Poptávka po nemovitostech je stále vysoká, zatímco nabídka nových bytů zůstává omezená, což tlačí ceny dále vzhůru.

Současný český trh se spíše zpomaluje, než aby směřoval k totálnímu kolapsu. Banky jsou při poskytování úvěrů mnohem opatrnější, regulace hypoték se zpřísnily a lidé si více uvědomují nutnost důkladného plánování svých finančních možností. To všechno přispívá k postupnému ochlazování trhu.

Tento vývoj naznačuje, že zatímco ceny nemovitostí mohou v krátkodobém horizontu stagnovat nebo mírně klesat, není pravděpodobné, že bychom byli svědky dramatického pádu trhu. Je důležité vnímat realitní trh v širším kontextu a nezapomínat na faktory, které přispívají k jeho stabilitě a odolnosti.

Velkou roli při rozhodování o budoucím bydlení nicméně sehrávají i emoce, které se mohou do přehřívání realitního trhu propisovat. Lidé hledající vlastní bydlení mohou snadno propadnout pocitu frustrace. Často vyčkávají na pokles cen nemovitostí a tím oddalují své rozhodnutí o koupi. Tato strategie však nemusí být vždy správná.

Předpovědět budoucí vývoj na realitním trhu je velmi obtížné, zejména kvůli nečekaným okolnostem, které mohou situaci rychle změnit. Proto bych nedoporučoval odkládat pořízení vlastního bydlení. Investice do něj je dlouhodobým krokem, který by měl být založen na aktuálních potřebách a možnostech, nikoli na spekulacích o budoucím vývoji trhu.

Vlastním bydlením u nás v současné době disponuje 78 procent obyvatel, ale ani ostatní se nechtějí vidiny bezpečného přístavu a finanční pojistky do budoucna vzdát. Nemovitosti jsou navíc velmi vyhledávanou investicí, a to jak mezi českými, tak i zahraničními zájemci.

Realita na současném realitním trhu je složitá. Rostoucí poptávka zájemců o vlastní bydlení i investorů, která vzrostla díky poklesu úrokových sazeb hypotečních úvěrů, naráží na nedostatečnou výstavbu nových nemovitostí, které nepřejí ani zdlouhavé legislativní procesy.

Poptávka vysoce převyšuje nabídku. Zájem o investice do bydlení neustále roste, což způsobuje nárůst cen a zároveň omezenou dostupnost kvalitních nemovitostí. Tato situace je patrná ve velkých městech a atraktivních lokalitách, kde zájem o koupi přetrvává. Vzhledem k těmto skutečnostem lze potenciálním kupcům vlastního bydlení doporučit, aby nevyčkávali.

Autor je specialista na realitní trh ve společnosti Moore Advisory CZ
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. JS Jenda Stehlik

    Bublina tady samozřejmě je . Když tráva na mém pozemku je stokrát dražší než za plotem , tak je to samozřejmě bublina. Kapitál musí nést zisk , a pokuď není zájem na rozvoji , tak vzniká vzácné zboží (drahota) . A to je ta bublina na které elity nemají zájem , aby splaskla (bankrot) a vznikly tak levné zdroje .
    Dopadnem jako japonsko (vysoké životní náklady)

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB