Index: Akciové fondy v červenci ztratily 0,24 procenta

V červenci si pověstného Černého Petra vytáhly akciové fondy, které si jako jediné z kategorií sledovaných Broker Consulting Indexem podílových fondů odepsaly 0,24 procentních bodů. Společnost Broker Consulting o tom informovala redakci v tiskové zprávě.
Akciové fondy podle indexu společnosti Broker Consulting v červenci ztratily 0,24 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dařilo se tradičně fondům komoditním, které meziměsíčně posílily o 0,98 procenta, a po delší době také fondům dluhopisovým i fondům peněžního trhu, které o měsíc dříve shodně vykázaly zápornou nulu. V červenci si již připsaly 0,48 procenta, respektive 0,43 procenta.

Nemovitostní fondy posílily o 0,27 procenta a do značné míry odrážejí současnou situaci na nemovitostním trhu. Kromě poklesu asijských akcií a také akcií energetických společností zaměřujících se na ropu a zemní plyn nepřinesl červenec žádné výraznější změny.

„Letní období bývá na finančních trzích obecně většinou klidnější. Akciové fondy vykázaly v červenci podle našeho indexu jako jediné propad, a sice 0,24 procenta. K jejich méně obvyklé ztrátě přispěl výraznější pokles čínských a japonských akcií,“ komentoval červencový vývoj na akciových trzích analytik konzervativních investic společnosti Broker Consulting Lukáš Vokel.

Nedařilo se však ani akciím Jižní Ameriky a rozvojové trhy obecně zakončily měsíc v poklesu, připomněl a dodal: „Naopak známý americký akciový index S&P 500 dosahoval ve stejném období svého rekordního maxima.“

Komoditní fondy si za posledních sedm měsíců připisují zvýšení hodnoty o jednu pětinu, za červenec posílily o 0,98 procenta. Ve výkonnosti tak mezi podílovými fondy jednoznačně kralovaly.

Tahouni jako ropa, nafta, propan a lithium, díky nimž komoditní fondy dosáhly v prvním pololetí dvojciferného zhodnocení, v červenci převážně cenově stagnovali, příp. mírně poklesli. Naopak velmi dobře se dařilo například kávě a obilninám. Mírně rostlo i populární zlato, zatímco stříbro a platina vykázaly pokles.

Dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu po dvou měsících opět mírně posílily. Výnos do splatnosti u amerických dluhopisů zaznamenal v uplynulých měsících pokles a v krátkodobém horizontu lze i nadále očekávat spíše nízké výnosy, potažmo vysoké ceny.

Zdroj: Broker Consulting

Výnosy českých státních dluhopisů v červenci také klesaly, přičemž jejich další vývoj záleží na tom, zda Česká národní banka (ČNB) navýší úrokové sazby. Za uplynulý měsíc vykázaly lepší výkonnost dluhopisové fondy zaměřující se na státní dluhopisy a na evropské korporátní dluhopisy, naopak dluhopisy rozvojových trhů měly výkonnost slabší.

Nemovitostní fondy od začátku letošního roku posílily o 2,09 procenta a v určité míře reflektují situaci, která panuje na nemovitostním trhu. Poptávka v současné době vysoce převyšuje nabídku a je velice pravděpodobné, že ceny nemovitostí v Česku dlouhodobě porostou.

Přestože se úrokové sazby aktuálně lehce zvyšují, jsou stále na velmi příznivé úrovni. Lze tedy očekávat, že v druhém pololetí ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení základních úrokových sazeb. Podle údajů Evropského statistického úřadu vzrostly ceny domů a bytů v Česku v posledním čtvrtletí minulého roku o 8,9 procenta, což představuje čtvrtý nejvyšší růst v EU.

PSALI JSME:
Domácnosti mají velké úspory. Investují, obávají se nejistoty a znehodnocení finančních prostředků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy? Horská dráha plná nejistoty

Akciové trhy se v minulém roce těšily ohromnému zájmu veřejnosti a tento trend se plynule přenesl i do letošního roku. Není se čemu divit – média si akciových trhů více všímala už před pandemií koronaviru, a to …

Kryptoměnový svět je plný krádeží

V nadsázce se o kradení někdy hovoří jako o druhém nejstarším řemesle na světě. Krádeže bohužel doprovázejí lidstvo již od jeho vzniku a postupem času získávají stále sofistikovanější podobu. Již delší dobu trápí i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česká ekonomika letos poroste rychleji, tvrdí bankovní ekonomové

Analýza
Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) téměř nezměnili předchozí odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) a čekají letos růst tuzemské ekonomiky o 3,4 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy ČBA, kterou má redakce FEAI.cz k dispozici.