Index: Duben podílovým fondům nepřál

Dubnové výsledky Broker Consulting indexu podílových fondů se až na jednu výjimku nesou ve znamení poklesu. Výjimku tvoří nemovitostní fondy, které meziměsíčně mírně posílily o zanedbatelných 0,22 procenta. Společnost Broker Consulting o tom informovala v tiskové zprávě.
Podílové fondy podle indexu společnosti Broker Consulting v dubnu klesly. Za aktuálním propadem na akciových trzích stojí především technologické firmy, na něž doléhá konflikt na Ukrajině. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejhůře podle dubnového indexu, který podle firmy reprezentuje portfolio převážně českého investora, dopadly akciové fondy, které meziměsíčně ztratily 8,11 procenta. Za aktuálním propadem na akciových trzích stojí především technologické firmy, na něž doléhá konflikt na Ukrajině.

Se ztrátou 3,17 procenta skončily dluhopisové fondy, které ovšem oslabují dlouhodobě, podobně jako fondy peněžního trhu – ty v dubnu odepsaly 1,68 procenta. Nepatrný meziměsíční pokles zaznamenaly i fondy komoditní, a sice 0,09 procenta.

„Akciové trhy nyní zažívají bouřlivé dny. Jejich propad souvisí zejména s probíhající výsledkovou sezónou za první kvartál. Technologické firmy, které tvoří podstatný podíl ve většině fondů, i nadále sužuje zpomalující koronavirová krize, a především konflikt na Ukrajině,“ uvedl Dominik Šulta, analytik konzervativních investic společnosti Broker Consulting.

PSALI JSME:
Index: Komoditní fondy v březnu pokračovaly ve výrazném posilování

Podle jeho názoru tato situace přirozeně vnáší mezi investory neklid. „Příliv negativních zpráv klade vyšší nároky na jejich disciplinovanost, nicméně je nezbytné držet se dál základních investorských pravidel a mít na paměti volatilitu trhů. Stále platí, že emoce jsou největším nepřítelem investora,“ doplnil.

U komoditních fondů byl duben v porovnání s výrazným březnovým růstem 7,40 procenta o poznání klidnější. Duben zakončily jen s nepatrným poklesem o 0,09 procenta. Po raketovém růstu od počátku roku tedy zůstaly za duben téměř na stejných hodnotách.

Šulta se domnívá, že by tento stav mohl naznačovat, že v souvislosti se situací na Ukrajině trh netrpělivě očekává další vývoj situace ohledně dodávek plynu z Ruska a také výsledek dohod, které v rámci hledání alternativ k těmto dodávkám mezi sebou uzavřou ostatní státy.

Zdroj: Broker Consulting

Konzervativnější investory potěší růst nemovitostních fondů, které si jako jediné z fondů sledovaných indexem v dubnu připsaly kladnou hodnotu 0,22 procenta. Za posledních 12 měsíců posílily téměř o pět procent. Nemovitostní fondy zůstávají oblastí, kterou současná situace na trhu a události ve světě ovlivňují nejméně.

Zcela jinak je tomu ale v oblasti dluhopisových fondů, které byly nadále v úpadku. Změna trendu u nich s největší pravděpodobností nenastane. Příčinou je zvyšování úrokových sazeb, které tlačí ceny dluhopisů dolů, naopak výnosy z dluhopisů do splatnosti rostou.

Výkonnost dluhopisových fondů za duben představuje -3,17 procenta. Tyto fondy jsou dlouhodobě ztrátové, za posledních 12 měsíců již odepsaly 9,92 procenta, za posledních pět let pak přes 13 procent. Pokles v dubnu zaznamenaly i fondy peněžního trhu, které oslabily na -1,68 procenta. Od začátku roku jsou ve více než čtyřprocentní ztrátě.

PSALI JSME:
Průměrný český investor zatím letos odepsal skoro pět procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB